(021) 88102398 info@sepantaglass.com

اجرای نمای اسپایدر

اجرای نمای اسپایدر


دقت در هر کاری که قرار است انجام شود، آنقدر اهمیت دارد که با کوچکترین بی‌دقتی امکان صدمات مالی و در برخی موارد حتی آسیب‌های جانی جبران‌ناپذیری خواهد داشت. از این رو لازم است تا برای انجام پروژه‌های مختلف اعم از سبک یا سنگین با مهندس و کسانی که در آن کار حرفه‌ای محسوب می‌شوند مشورت کرد. اجرای نمای اسپایدر از آن دسته پروژ‌هایی است که انجام آن نیاز به محاسبات پیشرفته دارد و هرگونه خطایی در انجام محاسبات موجب ایجاد مشکلات زمانی و مالی خواهد شد و لازم است تا مهندسین حرفه‌ای قبل از اجرای نمای اسپایدر محاسبات دقیق مربوط به آن را انجام دهند.

علاوه بر موارد فنی که باید در محاسبات در نظر داشت، بحث زیبایی آن نیز مطرح است. از این جهت که خطوط افقی و عمودی درز شیشه‌ها باید در یک جهت و راستا باشند.


اصول اجرای نمای اسپایدر


برای انجام هر کاری باید اصول مربوط به آن را فرا گرفت یا با فردی که در آن کار خبره باشد مشورت نمود. به منظور اجرای نمای اسپایدر اصولی وجود دارد که باید در انجام صحیح آنها دقت کرد. این اصول عبارتند از: مناسب بودن سایز سازه‌ی پشتیبان برای اینکه تحمل وزن شیشه‌های اسپایدر و البته استحکام در برابر طوفان، باد و زلزله را داشته باشد. همچنین باید در برابر شرایط جوی محیط نیز مقاومت کافی داشته باشد. مثل برف‌های سنگین و باران‌های شدید. علاوه بر اینها باید فاصله‌ای میان دو شیشه‌ی نمای اسپایدر تعبیه شود تا از ایجاد اصطکاک و تنش بین دو شیشه ممانعت گردد.


برخلاف سازه‌های قدیمی که صرفا نقشه و مصالح در کیفیت نهایی آن دخیل بودند و مهندس به طور جزئی در اجرای نقشه و ... نظارت می‌کرد و حتی در بین کار امکان تغییر برخی بخش‌های نقشه وجود داشت؛ در اجرای نمای اسپایدر اینگونه نیست. بدین صورت که تمام مراحل کار باید مهندس حضور داشته باشد. در ابتدای کار برای مشورت در مورد نوع نمای اسپایدر انتخابی، نحوه‌ی اجرای نمای اسپایدر، سپس انجام محاسبات و استفاده از نرم‌افزارهای محاسباتی و طراحی برای بررسی امنیت و کیفیت کار پیش از ساخت، در زمان انجام پروژه برای رفع مشکلات احتمالی و تصحیح اشتباهات استفاه از مواد و اختلافات میلی‌متری که شاید به نظر مهم نباشد، و نهایتا برای بررسی کل سازه از لحاظ تطابق با بررسی‌های اولیه؛ نیاز به حضور مهندس است.


[(img)|1026540045841001B]


b> نرم‌افزارهای طراحی و محاسباتی در اجرای نمای اسپایدر


انجام طراحی و محاسبات برای اجرای نمای اسپایدر تنها با یک نرم‌افزار ساده قابل انجام نیست. از این رو مهندس یا شرکتی که مسئولیت انجام پروژه را بر عهده دارد باید به تمام نرم‌افزارهای مورد نظر آشنا باشد. زیرا همانطور که گفته شد در اجرای نمای اسپایدر هیچگونه خطایی حتی در حد میلی‌متر نیز نباید رخ دهد. به همین دلیل هر نرم‌افزار مربوط به بخش خاصی از پروژه است. مثلا بخش زیرسازی، سنجش فشارهای وارد بر سطح، شیشه و پروفیل هر کدام نرم‌افزارهای مخصوصی دارند.


بخش زیرسازی

بدون انجام زیرسازی صحیح، مطمئنا نباید انتظار اجرای نمای اسپایدر زیبا و با کیفیتی را داشت. به همین جهت محاسبات دقیق با نرم‌افزار توسط مهندس با تجربه مورد نیاز است.

برای تجزیه و تحلیل زیرسازی از نرم افزار سالکو 15 (Salco 15) استفاده می‌شود. این نرم‌افزار دقت بالایی در طراحی زیرسازی دارد و با جزئیات زیاد طراحی و ترسیم بخش‌های نما و سقف شیشه‌ای سه بعدی را انجام می‌دهد.


[(img)|1026541045841001B]


تحلیل اتلاف انرژی


برای جلوگیری از هدر رفت زمان برای محاسبات از نرم افزار فیلکسو استفاده می‌شود که برای شرایط ثبات مرزی تحلیل دو بعدی انجام می‌دهد. منظور از این شرایط دمای اتاق و ضرایب انتقال حرارت در نمای اسپایدر است.


فشار وارد بر سطح و شیشه


برای بررسی و سنجش فشار وارد بر سطح و شیشه در زمان اجرای نمای اسپایدر از نرم‌افزار اس-جی-مپلای استفاده می‌شود. که هدر رفت حرارتی، اندازه‌گیری ضخامت و جنس شیشه بر حسب فشار وارد بر سطح نمای اسپایدر و سنجش باد و تنش‌های وارد بر سازه از ویژگی‌های این نرم‌افزار است.


فشار وارد بر پروفیل


از طریق نرم‌افزار لوجیکال با ویژگی‌های دقت زیاد در اجرای نمای اسپایدر، تحلیل سازه از لحاظ استاتیکی و... استفاده می‌شود.


نصب و اجرای نمای اسپایدر


برای مدول بندی و اجرای نمای اسپایدر باید دهنه‌ها و فشارهای وارده از سمت داخل و خارج مثل طوفان، زلزله و... با ید مورد توجه قرار گیرد. در واقع پس از اندازه‌گیری دهنه‌ها، شیشه‌ها سفارش داده شده و سپس به کارگاه منتقل می‌شوند. پس از آن استنلس که نوعی لوله با قطر معمولا 76 و 102 و ضخامت 1.5 میلی‌متر است، برحسب نوع دیتیل اجرایی، به سقف و زمین و از طریق پلیت یا کف کوب متصل می‌گردد.


کانکتورها یا متصل کننده‌های استیلی از طریق جوش آرگون یا برق ویژه‌ی استیل به هم اتصال می‌یابند. این کانکتورها مسئول اتصال پایه‌های استیل به شاسی‌های اسپایدر هستند. چنگک‌ها یا شاسی انواع مختلفی از جمله تک شاخ، دوشاخ، سه شاخ، چهار شاخ و متحرک دارند که بوسیله‌ی پیچ کانکتور به کانکتور و سازه متصل می‌شود.


روتیل‌های استیل در اجرای نمای اسپایدر مسئول اتصال شیشه به سازه هستند که بر حسب نوع و ضخامت شیشه متفاوت خواهند بود. شیشه‌های قابل استفاده در نمای اسپایدر عبارتند از سکوریت، دوجداره و لمینیت و... .


برای اطمینان از سلامت و ایزوله کردن شیشه‌ها باید فاصله‌ی بین آنها را با چسب‌های تلیقی پر کرد. به طور خلاصه اجرای نمای اسپایدر شامل این موارد است: (1) اندازه‌گیری نمای سازه توسط دوربین‌های لیزری مخصوص نقشه برداری، (2) انتخاب پایه‌های نگهدارنده و پشتیبان نمای اسپایدر بر حسب نوع کاربری و ارتفاع سازه، (3)طراحی نما توسط نرم‌افزارهای سه بعدی مهندسی مثل autocade و 3D Max، (4) تهیه‌ی نقشه و دیتال سازه‌ی پشتیبان، (5) ساخت و نصب ساختارهای نگهدارنده، (6) نقشه برداری مجدد برای مشخص نمودن اندازه‌ی پنل‌های شیشه، (7)استفاده از یراق‌آلات اسپایدر برای نصب جام‌های شیشه‌ای روی سازه‌ی پشتیبان، (7) آب‌بندی نمای اسپایدر از طریق چسب سیلیکون.


هزینه‌ی اجرای نمای اسپایدر


هزینه‌ی اجرای نمای اسپایدر بسته به نوع، کیفیت، ابعاد و ضخامت شیشه‌ها و یراق‌آلات استفاده شده متغیر است.


[(img)|1026542045841001B]


آنچه در این مقاله خواهید خواند


 • اسپایدر دو شاخ fin
  اسپایدر دو شاخ fin
  اسپایدر چهار شاخ fin
  اسپایدر چهار شاخ fin
  اسپایدر تک شاخ fin
  اسپایدر تک شاخ fin
  اسپایدر سه شاخ fin
  اسپایدر سه شاخ fin
  اسپایدر چهار شاخ fix
  اسپایدر چهار شاخ fix
  اسپایدر سه شاخ fix
  اسپایدر سه شاخ fix
  اسپایدر دو شاخ fix
  اسپایدر دو شاخ fix
  اسپایدر تک شاخ fix
  اسپایدر تک شاخ fix
  بست هایتک
  بست هایتک
  روتیل اسپایدر
  روتیل اسپایدر
  روتیل دو جداره اسپایدر
  روتیل دو جداره اسپایدر
  یراق لولای پروانه ای
  یراق لولای پروانه ای
  شیشه سکوریت
  شیشه سکوریت
  شیشه لمینت طرح دار
  شیشه لمینت طرح دار
 • اعلام آمادگی همکاری در تامین شیشه های ساختمانی

  اعلام آمادگی همکاری در تامین شیشه های ساختمانی

  احتراما به استحضار می رساند، شرکت نوآوران شیشه سپنتا مفتخر است طی 20سال اخیر جهت ارتقاء سطح کیفی و کمی خدمات ، ضمن توجه به نیاز مصرف کنندگان ، با راه انداری خط تولید شیشه های لمینیت ، سکوریت ، دوجداره و نیز همکاری نزدیک و طولانی با مجریان نما ساز توانسته قدم های استواری در این راستا بر دارد .

  نحوه تولید شیشه ساختمانی

  نحوه تولید شیشه ساختمانی

  شیشه ماده ای است بی رنگ، شفاف، نورگذران، سخت و شکننده با سختی حدود 6.5 که در ساختن ظروف، اشیای زینتی، آئینه و در و پنجره ساختمان مصرف می شود . در ساختمانها شیشه جام ساختمانی ، برای عبور نور و در عین حال جلوگیری از تأثیر عوامل جوی به داخل ساختمان به کار می رود. مواد اولیه شیشه های جام ساختمانی که عمدتاً از نوع سیلیسی، آهکی، سودایی هستند عبارتند از ماسه سیلیسی، مواد گدازآور آهکی و سودا یی. شیشه سازی شامل چهار مرحله عمده ذوب، شکل دادن، بازپخت یا تاباندن و پرداخت می باشد. در مرحله ذوب مواد اولیه را به صورت گرد نرمی در می آورند و به اندازه معینی با یکدیگر می آمیزند و سپس در کوره شیشه سازی آنها را ذوب می کنند و معمولاً قدری خرده شیشه نیز در کوره می ریزند .

  شیشه های ضد گلوله

  شیشه های ضد گلوله

  تا پیش از تولید و عرضه شیشه های ضد گلوله ، جهت محافظت از بانک ها ، طلا فروشی و مراکزی که نیاز به امنیت داشتند ، از حفاظ های فلزی ، دیوارهای بتنی مسلح و ... استفاده میشد . با روی آوردن به شیشه در معماری مدرن نیاز به امنیت در کنار سایر مزایای این متریال مورد توجه قرار گرفت .

  شیشه لمینیت

  شیشه لمینیت

  نسبت به شیشه‌های معمولی از ضریب ایمنی بیشتری برخوردار است. شیشه معمولی در اثرشکست به قطعات درشت و برنده خرد شده که می‌توانند منجر به خسارات جانی و مالی عظیم گردد. شیشه‌های سکوریت در مقایسه با شیشه‌های معمولی وضعیت بهتری دارند. این شیشه‌ها در اثر شکست به قطعات ریز و غیر برنده خرد می‌شوند که هیچ گونه خطر جانی ندارند اما به هر حال شیشه فرو می‌ریزد. فلسفه پیدایش شیشه‌های لمینیت مرتفع نمودن این مشکل شیشه بود. در فرایند لمینیت میان دو یا چند لایه شیشه، میان لایه‌های پلیمری قرار گرفته و کل مجموعه تحت فشار وحرارت به صورت دائمی یکپارچه می‌گردند. مهمترین مشخصه شیشه‌های لمینیت الگوی شکست آنهاست. شیشه‌ها در اثرضربه می‌شکنند اما تکه‌های شکسته به میان لایه چسبیده و شیشه یکپارچگی خود را حفظ می‌نماید.

  شیشه های سکوریت

  شیشه های سکوریت

  با پیشرفت تکنولوژی تولید و ساخت شیشه های ساختمانی ، و توجه معماران به استفاده از شیشه در قبال ویژگی هایی چون شفافیت ، نورگیری عالی و ویژگی های زیبایی شناسانه مقوله امنیت ، هدایت حرارتی و صوتی شیشه دارای اهمیت فراوانی میباشد . در نتیجه استفاده از شیشه های سکوریت جهت بر آورده نمودن ویژگی های مقاومتی در برابر باد ، زلزله ، حرارت و ... افزایش یافته است .

pagename:seo-landing.bc