(021) 88102398 info@sepantaglass.com

نکاتی درباره تولید کننده شیشه لمینت

نکاتی درباره تولید کننده شیشه لمینت

یکی از مهم‌ترین اختراعات مربوط به وسایل ایمنی به خصوص در تاریخ خودروسازی مربوط به شیشه‌های چندلایه است. شرکت‎های تولید کننده شیشه لمینت در سراسر جهان کار خود را گسترش داده‌اند و شیشه چندلایه برای استفاده در بسیاری از صنایع تولید می‌شود. بسیاری از اختراعات مهم تاریخ، به صورت تصادفی ساخته شده‌اند. تولید شیشه لمینت هم در اثر یک اتفاق شروع شد. اولین تولید کننده شیشه لمینت «ادوارد بنیدیکوس» بود. در سال 1903، او در آزمایشگاه خود به صورت اتفاقی فلاسکی را روی زمین انداخت. فلاسک شکست اما به دلیل این‌که شیشه‌ی آن دارای پوشش نیترات سلولز بود، قطعات شیشه در اطراف اتاق پخش نشدند. بعد از انجام آزمایش‌های بیش‌تر، بنیدیکوس صنعت تولید شیشه‌های ایمن را گسترش داد و در سال 1910 یک لایه‌ی ژلاتین به دو لایه شیشه اضافه کرد و ورژن اولیه‌ی شیشه‌های چندلایه را ساخت. در سال‌های بعد، از تولید شیشه لمینت برای به‌کارگیری آن در صنعت خودروسازی استفاده شد. هرچه میزان استفاده‌ی مردم از اتومبیل‌های شخصی بیش‌تر می‌شد، آمار تصادف‌های جاده‌ای هم بالاتر می‌رفت. زمانی که یکی از آن ماشین‌های قدیمی تصادف می‌کرد، به راننده به خاطر شکستن شیشه‌ی جلو صدمات زیادی وارد می‌شد و اگر تصادف خیلی شدید بود به دلیل برخورد سر راننده با شیشه جلو، او جان خود را از دست می‌داد.

شاید معروف‌ترین تولید کننده شیشه لمینت «هنری فورد» باشد. داستان‌هایی درباره‌ی صدمه دیدن هنری فورد و دوستانش به خاطر چنین تصادف‌هایی وجود دارد. فورد متوجه شد زمان آن رسیده است که شیشه‌های اتومبیل‌ها ایمن‌تر و قابل اعتمادتر شوند، پس تصمیم گرفت شیشه‌های جلو ماشین‌ها را ارتقاء دهد. در سال 1919، فورد از شیشه لمینت در فرآیند ساخت شیشه‌ی جلو نسل بعدی ماشین‌های خود استفاده کرد.تولید کننده شیشه لمینت در ایران

شیشه لمینت یک مدل خاص از شیشه‌های ایمن است و از طریق فشرده ساختن لایه‌ی PVB یا پلی وینیل بوتیرل، بین دو یا چند لایه شیشه‌ای ساخته می‌شود. معمولا لایه‌ها از طریق هر دو پیوند مکانیکی و شیمیایی به هم متصل می‌شوند. تولید کننده شیشه لمینت باید دما و فشار زیادی در پروسه‎‌ی ساخت به کار ببرد تا حباب‌های هوا بین لایه‌های شیشه‌ای از بین بروند. درنتیجه شیشه‌ها به اندازه‌ی کافی برای مقاومت در برابر فشارهای مختلف تقویت می‌شوند. حتی درصورتی‌که شیشه لمینت بشکند، تکه‌های تیز شیشه به جای پرتاب شدن به اطراف، مثل یک الگوی شبکه مانند به هم متصل باقی می‌مانند.

این ویژگی‌ها، شیشه‌های چندلایه را به شیشه‌های ایمن تبدیل می‌کند. شیشه‌های لمینت معمولی دارای لایه‌ PVB با ضخامت حداقل 0.38 میلی‌متر هستند، ولی در شیشه‌های پیشرفته‌تر، ممکن است ضخامت لایه‌ها برای افزایش مقاومت، بیش‎تر هم بشود. شیشه‌‌های ضدگلوله به همین شکل ساخته می‌شوند.

مراحلی که تولید کننده شیشه لمینت برای ساخت شیشه ایمن طی می‌کند، در 5 گام خلاصه می‌شود:

• مرحله اول: برای تولید شیشه لمینت ابتدا باید شیشه را با توجه به سفارش مشتری‌، برش زد. شیشه‌ها در شکل، طرح، اندازه و ابعاد مختلفی که مشتری تعیین کرده است، برش زده می‌شوند.

• مرحله دوم: با استفاده از دستگاه‌هایی مانند میزغلتک، شیشه‌ی برش داده شده، به ماشین‌های شستشو منتقل می‌شود. در این مرحله فاصله بین پنل‌های شیشه‌ای به حداقل میزان ممکن می‌رسد.

• مرحله سوم: در این مرحله با استفاده از دستگاه‌های اتوماتیک، شیشه‌ها کاملا تمیز و خشک می‌شوند.

• مرحله چهارم: شیشه‌های تمیز و خشک به اتاقی تمیز، با دما و رطوبت مناسب انتقال داده می‌شوند. در این اتاق هیچ گردوخاکی وجود ندارد و لایه‌های PVB هم در این مکان نگه‌داری می‌شوند. شیشه‌های برش داده شده هر شکل و طرحی هم که داشته باشند، برای تولید شیشه لمینت، لایه‌های PVB باید دقیقا در وسط پنل‌های شیشه‌ای قرار بگیرند. بعد از آن، لایه‌ها روی غلتک دستگاهی قرار می‌گیرند که به صورت همزمان شیشه را گرم و فشرده می‌کند و حباب‌های هوا را از میان لایه‌ها از بین می‌برد.

• مرحله پنجم: در مرحله‌ی نهایی تولید کننده شیشه لمینت از چرخه‌های کنترل گرما و فشار برای شفاف کردن شیشه‌های چندلایه استفاده می‌کند.

محصول نهایی که بعد از این پنج مرحله به دست می‌آید، شیشه‌ای با کیفیت بالا است. برخی از ویژگی‌های شیشه لمینت تولید شده به شرح زیر است:

• دارای شاخص انعکاس 1.48 است.

• می تواند تا 99٪ اشعه ماوراءبنفش را فیلتر کند.

• دربرابر برخورد کشش شدیدی به اندازه‌ی 3220 psi و حتی بالاتر هم از خود نشان می‌دهد و در صورت شکستن، قطعات شیشه متصل به هم باقی می‎مانند.

• دارای وزن معین 1.07 است.

• دارای ظرفیت گرمای ویژه lb ° F است.

با توجه به ویژگی‌هایی که بیان شد، تولید کننده شیشه لمینت معمولا برای مصارف زیر شیشه‌ی ایمن را تولید می‌کند:

1- برای حفظ امنیت محل

2- شیشه عایق صدا

3- شیشه‎هایی برای کنترل مصرف منابع انرژی

4- شیشه ضد اشعه‌ی UV

5- برای ساخت سقف‌های شیشه‌ای

6- برای ساخت شیشه جلو اتومبیل

7- ساخت ریل یا نرده

8- شیشه‌های مقاوم در برابر طوفان یا گردباد

9- شیشه‌هایی برای کاهش قدرت انفجار

تولید شیشه لمینت در صنایع خوردوسازی به شکل گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین در موارد دیگری مثل ساخت ساختمان‌های مسکونی و تجاری، به دلیل ایجاد امنیت، کاهش سروصدا و کاهش اثر اشعه‌ی ماوراءبنفش نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. سقف‌های شیشه‌ای ساختمان‌ها برای احتیاط معمولا از شیشه لمینت ساخته می‌شود، شیشه لمینت برای دکوراسیون منزل یا محل کار و ساخت دیوارهای شیب‌دار نیز به کار می‌رود. زیرا حتی در مکان‌های خیلی امن هم همیشه امکان شکستن شیشه وجود دارد، به همین خاطر است که معمولا از شیشه چندلایه در ساخت و ساز استفاده می‌شود.

تولید کننده شیشه لمینت، معمولا شیشه‌های عایق صدا برای استفاده در مدارس، بیمارستان‌‎ها، هتل‎ها و ساختمان‌های اداری و هر مکانی که نیاز به استفاده از شیشه چندلایه باشد، تولید می‌کند.تولید کننده شیشه لمینت در ایران

درحال‌حاضر صنعت تولید کننده شیشه لمینت نوآوران شیشه سپنتا گسترش یافته است. کارمندان شرکت‌ تولید کننده‌ شیشه لمینت نوآوران شیشه سپنتا هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری برای خرید شیشه لمینت به مشتریان مشاوره می‌دهند، تا مشتری شیشه‌ی موردنیاز خود را به صورت دقیق انتخاب کند. سپس با توجه به سفارش و ویژگی‌های شیشه‌ی موردنظر مشتری، قیمت مربوط به شیشه لمینت درخواستی را به مشتری ابلاغ می‌کند.98/5/10

تاریخ ایجاد:98/5/10