(021) 88102398 info@sepantaglass.com

مزایای اجرای نمای اسپایدر چیست

مزایای اجرای نمای اسپایدر چیست

اجرای نمای اسپایدر راهکار و ایده ای مدرن و شیک برای ساخت نما در ساختمان ها شناخته می شود.

اجرای نمای اسپایدر برای سازه دارای چه امتیازاتی است؟

اجرای نمای اسپایدر برای کارگرهای ساختمان بسیار راحت تر است چون که وزن زیادی ندارد و با تعداد کمی از افراد در طبقه های مختلف جا به جا می شوند و همین باعث شده که کار با نمای اسپایدر در ارتفاع آسان تر باشد. از علت های دیگری که محبوبیت اجرای نمای اسپایدر را دو چندان کرده است شفافیت بی نظیر آنها در قیاس با انواع نماهای شیشه ای دیگر می باشد. اجرای نمای اسپایدر این امکان را به طراحان ساختمان می دهد که در هر طرحی که مایل هستند شیشه های اسپایدر را به شکل پیچ دار و زاویه دار پیاده سازی کنند.

با اینکه اجرای نمای اسپایدر با استفاده از شیشه است اما به دلیل استحکامی که دارند در صورت رخ دادن پدیده طبیعی زمین لرزه از خود در مقابل ارتعاش های آن مقاومت خوبی نشان خواهند داد. از دیگر مزیت های این نماها که موجب شده طرفدارهای بسیاری داشته باشند متنوع بودن شیشه های اسپایدر می باشد. برای اینکه نماهای اسپایدر در برابر اشعه های قوی فرابنفش از خود مقاومت بیشتری نشان دهد، می توان از شیشه های چند لایه برای اجرای نمای اسپایدر کمک گرفت (البته استفاده از چنین شیشه هایی از اتلاف انرژی جلوگیری خواهد کرد).

انعطاف پذیری در کاربرد و طراحی

اجرای نمای اسپایدر بسیار انعطاف پذیر است. برای اجرای نمای اسپایدر می توانید طراحی های بسیار مختلفی را انجام دهید. طراحی شما می تواند شامل چهارچوب و یا حتی بدون چهارچوب باشد. به هرحال، ‌موضوع قابل توجه آن است که بر اساس نیازهای خود،‌ می توانید نمای اسپایدر را به شکل های مختلفی به کار بگیرید.شفافیت و عبور نور

یکی از بهترین مزایای اجرای نمای اسپایدر و استفاده از شیشه به عنوان نمای ساختمان،‌ امکان دسترسی کامل به نور طبیعی آفتاب است. با اجرای نمای اسپایدر، در واقع هیچ مانعی برای ورود نور طبیعی به داخل محیط مسکونی، تجاری و یا اداری شما وجود ندارد. یکی از دلایلی که ساختمان های بزرگ تجاری عموماً دست به اجرای نمای اسپایدر می زنند، به همین خاطر است. ورود نور طبیعی به ساختمان های این چنینی می تواند تا حد بسیار زیاد و چشمگیری از هزینه های مربوط به روشنایی بکاهد.

نصب و نگهداری آسان

اجرای نمای اسپایدر بسیار آسان تر از ساخت نماهای پیچیده دیگر است. برای ساخت این نوع نما احتیاجی به برش های ریز و درشت سنگ و یا سیمان کاری نخواهید داشت. بنابراین نصب آن ها بسیار آسان است. علاوه بر این، علیرغم آنکه تمیز کردن شیشه دشوار ممکن است به نظر برسد، ولی تمیز کردن نمای شیشه ای از تمیز کردن نمای سنگ راحت تر است.

طول عمر بالا

اگر در اجرای نمای اسپایدر تردید دارید، در نظر داشته باشید که شیشه طول عمر بسیار بالایی دارد. برای اجرای نمای اسپایدر از مواد بسیار با کیفیتی مانند شیشه و استیل ضد زنگ استفاده می شود. هر دو آن ها طول عمر بسیار بالایی دارند و به سختی خراب و فرسوده می شوند و در با تغییرات جوی و آب و هوا هیچ آسیبی نمی بینند. از آنجایی که از این شیشه ها در نمای بیرنی ساختمان استفاده می شود. بنابراین، مقاومت در برابر شرایط ناپایدار آب و هوایی و ضد آب بودن ویژگی بسیار مهمی در اجرای نمای اسپایدر شمرده می شود. با پیشرفت تکنولوژی، سال ها است که شیشه های نمای اسپایدر به صورت کاملاً ضد نفوذ آب و ضد فرسودگی تولید می شود. بنابراین، پس از اجرای نمای اسپایدر، پس از سال ها استفاده کماکان نمای ساختمان شما سالم و زیبا باقی خواهد بود و تنها با تمیز کردن شیشه ها، همانند روز اول خود خواهند بود.ظاهری مدرن و دیدنیا

مزیت قابل انکار دیگر اجرای نمای اسپایدر، زیبایی فوق العاده آن است که نمای ساختمان شما را بسیار مدرن و شیک می سازد.

کاهش وزن ساختمان

همانطور که می دانیم، استفاده از سنگ و سیمان برای نمای ساختمان، وزن بسیار زیادی را محتمل ساختمان می سازد. این وزن زیاد در صورت بروز حوادثی مانند زلزله ممکن است بسیار تاثیرگذار و خطرناک باشند. این در حالی است که با اجرای نمای اسپایدر، می توانید وزن ساختمان را کاهش دهید.

اجرای نمای اسپایدر چه مشکلاتی را می تواند به وجود آورد؟

اجرای نمای اسپایدر برای مواردی که قرار است پنجره ها یا درهای سازه باز شوند اصلا مناسب نیستند چرا که ساخت این مدل ها بسیار پیچیده بوده به همین خاطر اکثریت طرح های شیشه اسپایدری قابلیت باز شدن ندارند. برای آن که شیشه های نمای اسپایدری را آب بندی کنند به کنترل و نظارت بالایی نیاز دارند و این از جمله سختی های کار با آنها می باشد. برای اجرای نمای اسپایدر احتیاج است محاسبات گسترده ای با دقت بالا انجام شود( وجود خطاهای کوچک در حد چند میلیمتر نیز می تواند کاملا ساختارهای شیشه نماهای اسپایدری صدمه بزند) از این رو برخی از سازندگان تمایلی به استفاده از نماهای اسپایدر ندارد.

مواردی که اجرای نمای اسپایدر برای آنها مناسب است

اجرای نمای اسپایدر بیشتر برای سازه هایی مناسب بوده که از لحاظ موقعیتی جز اداره های دولتی و یا شرکت های تجاری باشند و اصلا برای بناهایی که ظاهرشان به فرم عمود و افقی است، به کار نمی روند. از این سبک نما می توان برای طراحی ورودی بانک، مراکز خرید، برج های چندین طبقه، استخرها و غیره استفاده کرد. وجود طرح های مختلف و پیاده سازی آسان این نما موجب شده تا برای کاربری های دیگری نیز قابل استفاده باشند مثلا اگر بخواهید یک فروشگاه یا مغازه را در اندازه های بزرگ تمام آن را با شیشه نما کاری کنید شیشه نماهای اسپایدر بهترین انتخاب هستند زیرا برای اجرای نمای اسپایدر نیازی به سازه های آهن دار نیست.اجرای نمای اسپایدر به چه صورت انجام می گیرد؟

با وجود اینکه سوار کردن این شیشه با کمک اتصالاتی که روی این شیشه نماها هست کار را برای کارگرها و سایر نیروهای کمکی راحت تر کرده اما برای آن که به این مرحله( منظور هم نصب نهایی است) برسند نیاز به محاسبات جزء به جزء دارد چرا که هر گونه تناقض در اندازه ها می تواند ظاهر کار را خراب کند( چون نمای اصلی از شیشه بوده و رو کار می باشد و به راحتی ایرادهای آن به چشم می خورد). پس از اتمام کلیه مراحل ساختمان( لوله کشی، دیوار کشی و ...) لوله های استیلی را به محل هایی مثل سقف متصل کرده و با بسته های زوج و فرد اسپایدر، به لوله های نام برده جوش داده می شوند. در مرحله بعدی باید شیشه ها را اندازه گیری کرده و با خالی گذاشتن فواصلی( حدود یک تا یک و نیم سانت) میان شیشه ها، آنها را به چارچوب اصلی نصب کرد.

برای آنکه کیفیت نمای اجرا شده بالا باشد، سازندگان باید به این نکته توجه کنند که حتما از شیشه لمینیتی و یا شیشه سکوریتی ده میلی را برای ساختمان به کار بگیرند. اسکلتی که این نماها بر روی آنها سوار می شود دارای چندین بادبند بوده که به کمک اتصال های استیلی به انواع شیشه ها وصل خواهند شد. امکان دارد در حین نصب و یا بعد از آن فاصله ایجاد شود که با کمک چسب های ترکیبی قابل رفع می باشند.

برای اجرای نمای اسپایدر با نمونه های دیگر شیشه، ضخامتشان باید بین یازده الی دوازده میلیمتر باشد. اگر برای این نماها از شیشه های نشکنی مانند سکوریت استفاده کنند باعث شده تا در مواقعی که وزش باد شدید است و یا شدت ریشتر زمین لرزه بالاست، نشکنند و از به وجود آمدن خسارات بیشتر جلوگیری می کنند.

هزینه اجرای نمای اسپایدر چقدر است؟

بسته به اینکه ابعاد ساختمان چقدر است و از چه نوع شیشه و با چه کیفیتی قرار است به کار گرفته شود، رنج هزینه های مربوط به اجرا را متغیر می کند. مثلا اگر شیشه سکوریتی ده میلی باشد برای یک متر قیمتها از چهارصد تا شصد هزار تومان است و اگر شیشه دوازده میلی متر باشد هزینه خرید شیشه به هشتصد هزار تومان نیز می رسد.

منبع1

منبع2

منبع3