(021) 88102398 info@sepantaglass.com

نام پروژه :ساختمان اداری دادمان

نام پروژه :ساختمان اداری دادمان

نام پروژه :ساختمان اداری دادمان

شیشه اسپایدر


از گذشته شیشه جایگاه ویژه‌ای در معماری داشته است. خانه‌هایی که بخاطر استفاده منحصر به فرد شیشه در آن شهرت جهانی دارند و امروزه یک جاذبه گردشگری محسوب می‌شوند. اما کاربردی که امروزه از شیشه در ساختمان‌ها و برج‌ها می‌بینید، به اوایل سومین دهه قرن بیستم برمی‌گردد. زمانی که مدرسه باهاوس توسط روپیوس در جمهوری وایمار آلمان تأسیس شد. شروع به کار مدرسه باهاوس آغازگر شکل گیری مکاتب مدرن و پست مدرن بود. بر خلاف سبک‌های گذشته، در مکاتب معماری مدرن، شیشه دیگر صرفا یک عنصر تزیینی به حساب نیامد و در کنار تزیینی بودن، کارکرد‌های ویژه‌ای نیز پیدا کرده است. همین کارکردی بودن، مخترعین را به سمت ایجاد تغییرات در ساختار شیشه کشاند. هر چند شیشه سکوریت در سال 1903 اختراع شد، اما محبوبیتش را باید مدیون معماران مدرسه باهاوس دانست. این معماران با نگاهی که به طبیعت و تلاش برای حفظ آن داشتند، در طراحی‌های خود به سمت ساختمان‌هایی با نمای تمام شیشه (یا به کار گیری حداکثری از شیشه) روی آوردند. این نگرش به سبب صرفه جویی در مصرف سوخت فسیلی به وجود آمد. به گونه‌ای که با استفاده حداکثری از شیشه، معماران میخواستند در طول روز بتوانند بدون نیاز به نور مصنوعی، با نور طبیعی خورشید داخل ساختمان را روشن نمایند.


امروزه نقش شیشه در طراحی انواع نمای داخل و خارج ساختمان‌ها بسیار مهم و اثرگذار است. معمولا در ساخت نمای ساختمان‌ها از شیشه‌های متفاوتی برای اجرای سبک‌های مختلف معماری استفاده می‌شود که این نوع نماهای شیشه ای نقش بسزایی در زیبایی و عملکرد ساختمان خواهند داشت. به‌طورکلی، در زیبایی نمای ساختمان، شیشه یکی از عناصری است که تاثیر اثبات شده‌ای دارد.شیشه اسپایدریکی از این انواع شیشه‌هایی است که در طراحی انواع نماهای مدرن ساختمان بسیار کارایی دارد. شیشه‌ی اسپایدر در کنار جلوه‌ای که به نمای ساختمان می‌بخشد، توانسته است ایمنی فوق العاده‌ای را نیز ارائه نماید.


شیشه اسپایدر


یکی از انواع شیشه‌های سکوریت، شیشه اسپایدر می‌باشد که نسبت به دیگر همنوعان خود در صنعت ساختمان سازی از محبوبیت بیشتری برخوردار بوده و رواج بیشتری دارد. شیشه اسپایدر یا اسپایدرگلس نوعی شیشه است که دارای حداقل ضخامت 10 و حداکثر 20 میلیمتر است و برای نماهایی تمام شیشه‌ای کاربرد دارد. این نوع شیشه‌ها بدون هرگونه فریم و تنها با استفاده از اسکلت فلزی قابل نصب است. انتخاب نوع آن، متناسب با نوع اسکلت ساختمان و سازه‌هایی که برای نگهداشتن این شیشه‌ها به‌کار می‌رود و همچنین کاربری ساختمان صورت می‌گیرد. نصب این شیشه به‌صورت شبکه‌ای و بر روی محور‌هایی است که با استفاده از یراق‌های اتصال‌دهنده در کنار یکدیگر نگه داشته می‌شوند. با استفاده از آن می‌توان یکی از ماندگارترین انواع نما را در ساختمان ایجاد کرد.


اسپایدر به معنی عنکبوت می‌باشد. دلیل نامگذاری آن نیز برمی‌گردد به شکل یراق اتصال دهنده آن که بیننده را به یاد پاها و بدن عنکبوت می‌اندازد. برای اجرای سازه ساختمانی به صورت اسپایدر بسته به نیاز شما، شیشه می‌تواند سکوریت و یا لمینت باشد. شیشه‌های اسپایدر بدون فرم بوده و در مقابل زلزله مقاوم هستند. دلیل این مقاومت هم به نحوه اتصالات آن بر می‌گردد. چرا که شیشه‌های اسپایدر بر روی ستون‌های اصلی ساختمان بر پا نمی‌شوند. همچنین اتصالات شیشه اسپایدر از جنس فولاد بوده که باعث می‌شود در برابر رطوبت دچار زنگ زدگی و خوردگی نشود. اجرای بدون فریم شیشه اسپایدر به عنوان نمای یک ساختمان باعث می‌شود که هیچ مانعی برای تماشای نمای بیرون توسط افراد داخل ساختمان وجود نداشته باشد.


@imageضخامت این نوع شیشه بین 10 میلی متر تا 12 میلی متر می‌باشد. همانطور که گفته شد این شیشه محبوبیت زیادی نزد معماران مدرن دارد، دلیل آن هم این است که برخلاف دیگر شیشه‌ها، در نصب شیشه اسپایدر هیچ قطعه اضافی وجود ندارد و فقط همان اتصالات عنکبوتی شکل برای برپایی آن کافیست. پنل‌های شیشه اسپایدر تک جداره و دو جداره می‌باشد. این پنل‌ها به دو صورت ثابت و کشویی نصب می‌شوند. آن هم به سبب اینکه در صورت نیاز بتوان آنها را باز کرد. اتصالات فولادی آن که که همانطور که گفته شد، ضد زنگ نیز می‌باشد، در نقاط چهار، شش و چند تایی به یکدیگر وصل می‌شوند. از شیشه اسپایدر برای نمای وزارت خانه‌ها، فرودگاه‌ها و مراکز اداری می‌توان استفاده کرد.


نمای شیشه ‌ای اسپایدر


در زمان‌های نه چندان دور استفاده از شیشه تنها برای پنجره‌های یک بنا استفاده می‌شد. اما در چند سال اخیر شاهد افزایش استفاده از انواع شیشه با ضخامت‌ و قطرهای متفاوت در بخش ساخت و سازهای مدرن هستیم که می‌توان به نمای شیشه ‌ای اسپایدر یا فین گلس اشاره نمود. نمای اسپایدر که به نمای پرده‌ای نیز شناخته می‌شود در زمره مدرن‌ترین نمای ساختمانی به‌شمار می‌رود. در این نوع نما، شیشه اسپایدر با استفاده از برخی اتصالات نقطه‌ای، به سازه اتصال داده می‌شود. یکی از نکات مثبت نمای اسپایدر، عدم محدودیت در طراحی انواع سازه‌ها است، چراکه در اجرای این نوع نما از فریم استفاده نمی‌شود. درواقع با کمک این نوع شیشه، امکان پیاده‌سازی و اجرای پیچیده‌ترین طراحی‌های نمای شیشه‌ای با هرنوع ابعادی به‌وجود می‌آید. نمای اسپایدر علاوه‌بر طراحی و ظاهری متفاوت، استحکام بالایی را برای سازه ایجاد نموده و به این ترتیب بنایی زیبا و ماندگار ساخته می‌شود. نماهای مختلف شیشه‌ای برای استفاده‌ی بهینه از نور خورشید و دریافت انرژی در طول روز برای مراکز تجاری، اداری و... و در شب برای افزایش جذابیت و زیبایی بناهایی همچون رستوران‌ها، لابی هتل‌ها و مراکز تفریحی است.


تاریخچه‌ی نمای شیشه ‌ای اسپایدر


نمای شیشه ‌ای اسپایدر یا فین گلس جزو اولین سری از نماهاییی است که با شیشه ساخته شدند. اولین بار در سال 1945 میلادی در شهر پاریس کشور فرانسه از نمای شیشه ‌ای اسپایدر استفاده شد. پس از آن در سال 1970 دو نفر به نام‌های وایلیس فابر و دومان در کشور انگلیس سازه‌ای را با نمای شیشه ‌ای اسپایدر ساختند که بسیار مورد توجه قرار گرفت و به عنوان سازه‌ای مدرن در اروپا و امریکا شناخته شد.


@imageویژگی‌های شیشه اسپایدر


جنس آن از نوع نشکن است که می‌تواند در برابر فشار و ضربات و یا باد و طوفان، مقاومت خوبی را از خود به نمایش بگذارد. همچنین یک نوع عایق بسیار مناسب صوت و حرارت نیز به‌شمار می‌رود. صفحات شیشه اسپایدر معمولا به‌صورت یک‌جداره و دوجداره طراحی و تولید می‌شوند که با استفاده از اتصالاتی ساخته‌شده از فولاد در چندین نقطه با یکدیگر اتصال خواهند داشت.


انواع نمای شیشه ‌ای اسپایدر


نمای اسپایدر در واقع خود به سه بخش اسپایدر کابلی، اسپایدر لوله‌ای و اسپایدر شیشه‌ای تقسیم می‌شود.


نمای شیشه ‌ای اسپایدر کابلی


در نمای اسپایدر کابلی از طریق کابل‌های ضخیم و بسیار محکم شیشه‌ها را به یکدیگر متصل می‌کنند و محاسبات ساده‌ای دارد اما به دلیل نبود قطعات در ایران ناچار به سفارش آن به کشورهای دیگر هستیم.


نمای شیشه ‌ای اسپایدر لوله‌ای


در نمای اسپایدر لوله‌ای نگهداری شیشه‌ها توسط لوله‌های استیل قطور که برحسب نوع و وزن شیشه‌ی به کار رفته انتخاب می‌شوند، انجام می‌گردد.


نمای شیشه ‌ای اسپایدر یا فین گلس


در نمای شیشه ‌ای اسپایدر برخلاف دو مورد قبل پشتیبان‌های سازه کابل یا لوله‌های قطور نیستند. بلکه از شیشه‌های سکوریت عمودی برای نگهداری شیشه استفاده می‌شود و اتصالات آن نقطه‌ای (Fix points) است. وسعت و افزایش میدان دید تنها یکی از چندین مزایای این سازه است. این نما به راحتی در هر اندازه و مقیاسی قابل اجرا است. به عنوان مثال برای پنجره یا درب کوچک و ساده‌ی یک مارکت ساده تا لابی و پارتیشن‌های مرتفع هتل و رستوران‌های مجلل می‌تواند از نمای شیشه ‌ای اسپایدر استفاده کرد.


در نمای شیشه ‌ای اسپایدر برای انتقال بار از ستون‌ها یا تیغه‌هایی از جنس شیشه سکوریت و لمینیت شده استفاده می‌گردد. در واقع در نمای شیشه‌ای چهارچوب‌ها و سازه‌های پشتیبان حذف شده و به جای آن از باله‌های شیشه‌ای بهره می‌گیرند. به عبارتی شیشه علاوه بر نقش ایجاد دیوار شیشه‌ای، به عنوان سازه‌‌ی پشتیبان نیز به کار برده می‌شود.


@imageهمانطور که گفته شد، شیشه‌های عمودی در ساخت نمای شیشه ‌ای اسپایدر استفاده می‌شوند و از آنجایی که باله‌های شیشه‌ای به صورت آویزان از سازه و عمود بر شیشه قرار می‌گیرند، می‌توانند از سازه پشتیبانی کنند. اتصالات نقطه‌ای در این زمان نقش مهمی دارند. سخت‌ترین قسمت کار زمانی اتفاق می‌افتد که فاصله‌ی میان فین یا باله بسیار بزرگ باشد. برای حل این مشکل باید اتصال به طریقی انجام شود که بتواند تمام جوانب را همزمان پشتیبانی کند. اتصالات نقطه‌ای در واقع به شکل عنکبوت هستند و به همین دلیل به آنها نمای شیشه ‌ای اسپایدر گفته می‌شود.


علاوه بر تنظیمات اولیه مبنی بر اندازه‌گیری سایز شیشه و بررسی‌های دقیق مربوط به آن برای جلوگیری از هرگونه خسارت احتمالی، طراحی نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. ساخت نمای شیشه ‌ای اسپایدر باید بسیار ظریف و جذاب باشد. همچنین از آنجاییکه شیشه در هر درجه از ضخامت و کدری، بهرحال قدری نور را از خود عبور می‌دهد، بنابراین باید طوری شیشه‌ها کنار هم قرار گیرند که ورود و انعکاس نور تنظیم شده باشد و این مهارتی است که توسط مهندسین سازه‌های شیشه‌ای باید انجام گیرد. چرا که هر تغییر کوچک در هر زاویه باعث تغییر انعکاس نور در آن نقطه می‌شود. با این وجود همانطور که اشاره گردید استفاده از نمای شیشه ‌ای اسپایدر هیچگونه محدودیتی برای استفاده در سازه‌ها ندارد.


ابعاد شیشه اسپایدر


معمولا این شیشه در ابعاد متفاوتی قابل استفاده خواهد بود. درواقع هرچه اندازه پنل شیشه‌ها، دارای ابعاد بزرگتری باشد می‌تواند به زیبایی نمای ساختمان کمک کند. همچنین این امکان وجود دارد که ابعاد آن، متناسب با نوع طراحی نما و فضای پروژه، تغییر کند. تعیین اندازه و ابعاد شیشه اسپایدر، مستلزم محاسبات دقیق و طراحی صحیح است.


@imageاجرا و نصب شیشه اسپایدر


در اجرا و نصب، امکان هیچ ‌نوع خطایی، حتی به‌صورت جزئی و میلی‌متری وجود نداشته و اشتباهات محاسباتی، می‌تواند پروژه را با مشکل مواجه سازد. طبق گفته مهندسین عمران، یکی از پیچیده‌ترین فرایندهای نصب در سازه‌ها، اجرا نمای شیشه‌ای اسپایدر است. چراکه نصب این نوع شیشه‌ها در نمای اسپایدر، مستلزم محاسبات پیچیده به‌همراه آنالیز دقیق نوع طراحی سازه است. از آنجایی که می‌بایست این نوع محاسبات به‌صورت همزمان با نصب شیشه اسپایدر صورت بگیرد، این فرایند را تا حدودی پیچیده ساخته و نیازمند دقت زیاد است. درواقع عدم توجه و بررسی لازم در نصب شیشه اسپایدر و وجود جزئی‌ترین اختلاف در محاسبات می‌تواند به کیفیت پروژه لطمه وارد کند. برای جلوگیری از این مشکل و بهبود سطح کیفی پروژه، توجه به اندازه‌گیری صحیح، نوع شیشه اسپایدر و ابعاد آن، کاملا موثر خواهد بود.


نحوه نصب شیشه اسپایدر


به خاطر ساختار شبکه‌ای شیشه اسپایدر ، نصب آن بسیار طاقت فرسا و پیچیده می‌باشد. برای نصب شیشه اسپایدر، مجری آن باید محاسبات پیچیده و دقیقی انجام دهد. در نصب این نوع شیشه امکان خطا در محاسبه حتی به اندازه یک میلی متر نیز وجود نداشته و این خطای به ظاهر ناچیز می‌تواند تمام سازه اسپایدر را نابود کند. باید توجه داشت که قبل از نصب و فرایند تبدیل شیشه خام به شیشه سکوریت، اندازه گیری دقیق توسط مجری سازه اسپایدر صورت گیرد. در صورتی که همه چیز در هنگام نصب به خوبی پیش برود، در نهایت شاهد زیبایی خیره کننده تفکر معماری مدرن خواهید بود.


مراحل نصب شیشه اسپایدر

1- در مرحله نخست از نصب و بعد از آماده شدن سنگ‌کاری فضای ساختمان، لوله‌هایی ساخته‌شده از جنس استیل و دارای ضخامت بالا، با استفاده از اتصالاتی مخصوص، به سقف و کف سازه نصب می‌گردند.

2- با استفاده از جوش آرگون، یک‌سری اتصالات مربوط به شیشه اسپایدر به لوله‌های استیل اتصال یافته و پس از آن، شیشه‌ها را به‌صورت دقیق، اندازه گرفته و جهت نصب آماده می‌کنند.

3- در هنگام نصب شیشه‌های اسپایدر، فاصله‌ای در حدود 1 تا 1.5 سانتی‌متر را بین شیشه‌ها، خالی قرار می‌دهند. این فواصل را پس از نصب، توسط چسب‌های سیلیکون بی‌رنگ با دقت، پر می‌کنند. علت درنظر گرفتن این فواصل، جهت جلوگیری از برخورد شیشه‌ها با یکدیگر و شکستن آن‌ها در هنگام افت ساختمان و یا در مواقع بروز زلزله است. البته در اغلب موارد از شیشه های لمینت و سکوریت 10 میل، به‌جهت انعطاف خوب و مقاومت بالا برای نصب در نمای اسپایدر استفاده می‌گردد.


@imageمزایای شیشه اسپایدر


از مزایای شیشه اسپایدر می‌توان به سبک بودن شیشه و اتصالات آن، یکپارچگی در شفافیت به عنوان نما، بی‌نیاز بودن شیشه اسپایدر به فرم دهی برای اجرای طرح‌هایی با سطوح پیچیده(منعطف بودن نسبت به انواع فرم‌های ساختمانی)، دارای تنوع در سیستم‌های زیر مجموعه، امکان جا به جایی سازه در هنگام زلزله که باعث افزایش مقاومت آن در برابر زلزله و طوفان می‌شود، عمر طولانی شیشه و یراق آلات آن (که سبب می‌شود نمای ساختمان سال‌های سال طراوت و زیبایی خود را حفظ نماید)، اشاره کرد. شیشه اسپایدر از نوع شیشه نشکن بوده و در برابر ضربات مقاوم است. این شیشه عایق صدا و حرارت نیز می‌باشد. به صورت خلاصه می توان گفت مزایا به صورت زیر است:

• ایجاد نمای کلی زیبا در ساختمان

• شفافیت و یكپارچگی در نمای ساختمان

• طراحی ساده و سرعت در نصب

• قابلیت پیاده‌سازی طرح‌هایی خاص و پیچیده، بدون فرم‌دهی در سطوح

• استحکام و مقاومت بالا در مقابل فشار، دما و ضربات

• دارای خاصیت لرزه‌پذیر


معایب شیشه اسپایدر


مانند هر محصول دیگری شیشه اسپایدر نیز در کنار مزایایی که دارد، معایبی نیز دارد. از معایب شیشه اسپایدر می‌شود به این موارد اشاره کرد:

پیچیدگی در جزئیات


شیشه‎‌های اسپایدر بر خلاف دیگر انواع شیشه سکوریت، نیاز به کنترل مداوم و منظم برای اطمینان از اجرای صحیح آب بندی‌هایش دارد.


الزام به حضور مهندس عمران برای انجام محاسبات مورد نیاز برای نصب و اجرای شیشه اسپایدر (در دیگر نمونه‌ها به راحتی و با نرم افزار می‌توان این محاسبات را انجام داد) به صورت خلاصه می توان گفت معایب این شیشه به صورت زیر است:

• بازشو پیچیده و دارای جزئیات

• لزوم کنترل و نگهداری همیشگی در رابطه با اجرای آب‌بندی

• کنترل و محاسبات شیشه اسپایدر تاحدودی پیچیده‌تر از سایر متریال‌های نما بوده و نیازمند مهندسین عمران است.


@imageاندازه شیشه اسپایدر


هر چه اندازه و ابعاد شیشه اسپایدر بزرگ‌تر باشد، نمای ساختمان جلوه زیباتری پیدا می‌کند. اما این ابعاد بسته به مساحتی دارد که قرار است، توسط شیشه اسپایدر پوشیده شود. با توجه به اینکه در نصب شیشه اسپایدر محاسبات از اهمیت بسزایی برخوردار است، اندازه پنل‌های اسپایدر نیز بر عهده متخصصین است و توسط افراد عادی صورت نمی‌گیرد.


هزینه و قیمت شیشه اسپایدر


فاکتورهای گوناگونی در قیمت نهایی شیشه اسپایدر دخیل هستند. فاکتورهایی از قبیل اینکه شیشه انتخابی 10 میل ساده باشد و یا لمینت، نوع یراق آلات (فین گلس،کانکتور،روتل و ...) چگونه باشد و یا مساحتی که از شیشه پوشیده می‌شود و رنگ آن. در نهایت برای رسیدن به قیمت نهایی ابتدا باید شکل و ساختار نمای ساختمان را به دست آورد و سپس طرح به دست آمده را آنالیز کرد. پس از آنالیز است که می‌توان هزینه آن را تعیین کرد.


ویژگی‌های نمای اسپایدر شیشه‌ای


فین‌ها یا مولیون‌های شیشه‌ای به طور معمول از بخش فوقانی سازه آویزان بوده و سیستم نگهدارنده یا پشتیبان آن را تشکیل می‌دهند. برای اتصال فیکس پوینت‌ها به مولیون‌های عمودی از یراق استفاده می‌شود و برای حرکت آزادانه و بدون اصطکاک شیشه‌ها در کنار یکدیگر بین آنها را با چسب سیلیکون می‌پوشانند. از آنجایی که مولیون‌ها از بخش‌های فوقانی سازه به صورت آویزان قرار دارند، برای انتقال بار از قسمت‌های بالا وپایین به سازه اتصال می‌یابند و لذا در صورتیکه سطح شیشه یا فین شکسته شود، سقوط نمای فین گلس اتفاق نخواهد افتاد.


ایمنی نمای شیشه ‌ای اسپایدر


ممکن است با خود تصور کنید که چگونه ممکن است این سازه در برابر مقدار زیادی فشار تاب بیاورند، و حتی احتمال دارد از ایستادن در کنار این نماها و حتی حضور در مکان‌هایی که از این نما استفاده شده رس داشته باشید. اما باید با اطمینان این نکته را ذکر کنیم که تمام استانداردهای لارم مربوط به آب‌و هوا، آزمایشات لرزه‌ای، تحمل به حرارت و انتقال آن و... بارها و بارها با دقت بسیار زیاد توسط مهندسین پروژه انجام می‌گیرد و کوچکترین خطایی در نمای شیشه ‌ای اسپایدر نمی‌تواند رخ دهد چراکه قبل از ساخت تمام تست‌های ایمنی صورت گرفته است.


@imageقیمت شیشه اسپایدر

جهت تعیین هزینه نهایی طراحی و ساخت نمای شیشه‌ای اسپایدر در ساختمان‌ها، فاکتورهای مختلفی را باید مد نظر قرار داد. از این‌رو، نمی‌توان قیمت این شیشه را به‌صورت قطعی و ثابت تعیین کرد بلکه باتوجه به طراحی نما و بررسی نوع سازه و همچنین متناسب با شرایط مالی پروژه، می‌توان قیمت نهایی را مشخص نمود. اما به‌طورکلی، قیمت نمای اسپایدر به، مقدار و نوع شیشه مورد استفاده، میزان و نوع پروفیل‌های آلومینیومی مورد نیاز و همچنین سیستم پیاده‌سازی نما، همچون یوچنل یا فریم‌لس بستگی دارد.


یکی دیگر از موارد موثر در قیمت شیشه اسپایدر، نوع شیشه به‌کار برده‌شده در نما است. معمولا در نمای اسپایدر از شیشه سکوریت 10 میل استفاده می‌شود. اما درصورتی‌که شیشه موردنظر برای نما، لمینت باشد، هزینه آن بیشتر خواهدشد. این هزینه با توجه به ابعاد پنل شیشه اسپایدر، متراژ نما و رنگ انتخابی می‌تواند متفاوت باشد.

پروژه های مرتبط

استادیوم شهید کاظمی
استادیوم شهید کاظمی
زیر گذر چهار راه ولیعصر
زیر گذر چهار راه ولیعصر
کارخانه بتن پارس لانه
کارخانه بتن پارس لانه
مجتمع تجاری یافت آباد
مجتمع تجاری یافت آباد

مقالات های مرتبط

 اعلام آمادگی همکاری در تامین شیشه های ساختمانی

اعلام آمادگی همکاری در تامین شیشه های ساختمانی

احتراما به استحضار می رساند، شرکت نوآوران شیشه سپنتا مفتخر است طی 20سال اخیر جهت ارتقاء سطح کیفی و کمی خدمات ، ضمن توجه به نیاز مصرف کنندگان ، با راه انداری خط تولید شیشه های لمینیت ، سکوریت ، دوجداره و نیز همکاری نزدیک و طولانی با مجریان نما ساز توانسته قدم های استواری در این راستا بر دارد .

نحوه تولید شیشه ساختمانی

نحوه تولید شیشه ساختمانی

شیشه ماده ای است بی رنگ، شفاف، نورگذران، سخت و شکننده با سختی حدود 6.5 که در ساختن ظروف، اشیای زینتی، آئینه و در و پنجره ساختمان مصرف می شود . در ساختمانها شیشه جام ساختمانی ، برای عبور نور و در عین حال جلوگیری از تأثیر عوامل جوی به داخل ساختمان به کار می رود. مواد اولیه شیشه های جام ساختمانی که عمدتاً از نوع سیلیسی، آهکی، سودایی هستند عبارتند از ماسه سیلیسی، مواد گدازآور آهکی و سودا یی. شیشه سازی شامل چهار مرحله عمده ذوب، شکل دادن، بازپخت یا تاباندن و پرداخت می باشد. در مرحله ذوب مواد اولیه را به صورت گرد نرمی در می آورند و به اندازه معینی با یکدیگر می آمیزند و سپس در کوره شیشه سازی آنها را ذوب می کنند و معمولاً قدری خرده شیشه نیز در کوره می ریزند .

ثبت نظر