(021) 88102398 info@sepantaglass.com

اجرای پارتیشن شیشه ای

امروزه تقسیم‌بندی فضای منازل و محیط‌های کاری، امری ضروری به نظر می‌رسد و برای استفاده بهتر از این فضاها و همچنین ایجاد نظم بصری در محیط، بهتر است از یک تقسیم‌بندی اصولی استفاده شود. معمولاً برای انجام این تقسیم‌بندی‌ها، از پنل‌ها و صفحاتی با جنس‌های مختلف استفاده می‌شود که به آن‌ها پارتیشن گفته می‌شود. در گذشته اغلب آنها از جنس چوب ساخته می‌شد اما امروزه این پارتیشن‌ها با متریال‌های متنوعی برای مصارف گوناگون تولید می‌شوند. یکی از این انواع، اجرای پارتیشن شیشه ‌ای است. پارتیشن‌های شیشه‌ای ازجمله ابزارهای سریع و ساده‌ای هستند که جهت به‌روزرسانی محیط‌های مختلف کاربرد دارند.

آنچه در این مقاله خواهید خواند


مزایای اجرای پارتیشن شیشه ‌ای

مزایای اجرای پارتیشن شیشه ‌ای

کاربرد اجرای پارتیشن شیشه‌ ای

بهترین کاربرد اجرای پارتیشن شیشه ‌ای ، اغلب برای محیط‌های اداری بوده که می‌بایست بیشترین و سریع‌ترین راه ارتباط با کارمندان و کارکنان را به وجود آورد و از طریق اجرای پارتیشن شیشه ‌ای و با ایجاد ارتباط بصری مناسب از موقعیت کارکنان در این محیط‌ها اطلاع پیدا کرد. علاوه‌بر تقسیم‌بندی و جداسازی فضای محیط که از اصلی‌ترین مزایای اجرای پارتیشن شیشه ‌ای است، جنبه زیبایی و تأثیری که در دکور محیط دارد نیز غیرقابل چشم‌پوشی است. به‌نحوی‌که با اجرای پارتیشن شیشه‌ای می‌توان از بیشترین مقدار نور محیط استفاده لازم را داشت. برای داشتن دید کمتر در برخی از مکان‌ها، می‌توان از برخی روش‌ها مانند استفاده از شیشه‌های رنگی و یا سندبلاست برای محدود کردن دید محیط استفاده کرد.

نحوه نصب و اجرای پارتیشن شیشه‌ ای

معمولاً برای اجرای پارتیشن شیشه‌ ای، می‌بایست قبل از انجام هر کاری، سازه یا اسکلت آن را پس‌ازاینکه توسط دوربین و تراز لیزری علامت‌گذاری شد بدون هرگونه تخریب بنا نصب نمود. سپس ابعاد و اندازه‌های شیشه تعیین‌شده و برای ساخت آن‌ها سفارش داده خواهد شد. تمام زیبایی اجرای پارتیشن شیشه ‌ای، به تمیزکاری و دقت در نصب آن مربوط می‌شود. همچنین می‌بایست اسکلت اصلی این پارتیشن‌ها، قبل از نصب توسط رنگ‌های کوره‌ای پوشش داده شود. سازه‌های استیل نیز پس از انجام جوشکاری‌های لازم و نصب به‌وسیله پولیش‌های مخصوص، در نقاطی که به‌بهم متصل می‌شوند، جلا داده می‌شوند.

انواع اجرای پارتیشن شیشه‌ ای

پارتیشن درواقع یک دیوار کاذب است. به‌طور مثال یک سالن بزرگ را در نظر بگیرید که با اجرای یک عملیات پارتیشن‌بندی مناسب می‌تواند به یک محیط اداری زیبا و مفرح با اتاق‌های اداری و سالن کنفرانس و . . . تبدیل شود. این پارتیشن‌بندی می‌تواند متحرک باشد، یعنی در هر ساعت از روز بااراده‌ی استفاده‌کننده جمع شده و فضای بازتری ایجاد شود و یا برعکس بسته‌شده و یک اتاق و یا چهاردیواری جدیدی حاصل شود. همچنین پارتیشن‌بندی می‌تواند ثابت باشد، یعنی با پیچ‌ها و مفصل‌ها و چارچوب‌های محکم، در جای خود ثابت‌شده باشد. به‌هرحال تحت هر شرایطی که پارتیشن‌بندی اجراشده باشد، به‌راحتی و بدون به هم ریختن محیط و یا آلودگی‌هایی مثل خاک و گچ و سیمان و . . . جمع‌آوری می‌شود.

پارتیشن بر اساس جنس به‌کاررفته انواع مختلفی دارد به‌طور مثال پارتیشن از جنس MDF، چوب، آلومینیوم، شیشه و یا حتی طلق و . . .

همچنین پارتیشن بر اساس نوع اجرا، انواع متفاوتی دارد که به شرح زیر است:1-

اجرای پارتیشن شیشه ‌ای سکوریت

مقاومت مکانیکی پارتیشن شیشه‌ ای سکوریت به‌وسیله حرارتی که به آن داده می‌شود، حدود 5 تا 6 برابر بیشتر شده و این کار باعث می‌شود که این نوع شیشه‌ها به‌راحتی قابل شکستن نباشند. به همین دلیل است که پارتیشن شیشه سکوریت دارای محبوبیت و طرفداران زیادی در میان مردم است. همچنین این نوع پارتیشن‌ها دارای دوام زیادی هستند که همین امر سبب شده است تا اجرای پارتیشن شیشه‌ای سکوریت، موردتوجه بسیاری از مدیران برای تقسیم‌بندی فضای کاری شرکت‌های خود، قرار بگیرد.

2-

اجرای پارتیشن شیشه‌ ای فریم لس

اجرای پارتیشن شیشه ‌ای فریم لس دارای ضخامت کمتری نسبت به دیگر پارتیشن‌ها است. نحوه ساخت و نصب این پارتیشن‌ها به شکلی است که به‌طور کامل از کف تا سقف را در برگرفته و همین کار سبب می‌شود که محیط پارتیشن‌بندی شده را در مقابل انواع آلودگی صوتی ایمن‌سازی نماید.

3-

اجرای پارتیشن شیشه ‌ای مات

از این نوع پارتیشن شیشه‌ای بیشتر در محیط‌هایی استفاده می‌شود که لزوم رعایت حریم خصوصی در آن‌ها بسیار مهم است و یا اینکه قصد دارند از جلوه و ویژگی‌های خاص این نوع پارتیشن استفاده کنند. پارتیشن‌های شیشه‌ای مات به دو شکل تمام مات و نیمه مات قابل‌اجرا هستند.

4-

پارتیشن بلوک شیشه‌ای

استفاده از پارتیشن‌های بلوک شیشه‌ای در مواردی است که قصد ایجاد تمایز و تفکیک در کار یا محیط منزل خود را داشته باشید. مثلاً درصورتی‌که قصد داشته باشید قسمتی از منزل و یا محل کار خود را جدا کنید به‌نحوی‌که فضای پشت پارتیشن قابل ‌مشاهده نباشد و نیز لازم است که محیط از نور کافی بهره‌مند باشد، از این نوع اجرای پارتیشن شیشه ‌ای استفاده می‌شود.5-

اجرای پارتیشن شیشه ‌ای دوجداره و تک جداره

پارتیشن تک جداره:

این نوع پارتیشن بیشتر برای جداسازی و ایجاد فضاهای کوچک در اتاق‌ها و دفاتر به کار می‌رود.

پارتیشن دوجداره:

این نوع پارتیشن از دولایه و به فاصله‌ی بیش از 12 سانتی‌متر از هم تشکیل می‌شود. در این نوع پارتیشن ها معمولاً از شیشه‌های قدی استفاده می‌شود.

اجرای پارتیشن شیشه ‌ای دوجداره و تک جداره نیز اغلب در ادارات و محیط‌های کاری مورد استفاده واقع می‌شود. درصورتی‌که نمای داخلی شرکت یا محل کار شما برایتان بسیار با اهمیت بوده و علاقه‌مند به ایجاد ظاهری متفاوت با سایر ادارات باشید پیشنهاد می‌شود از اجرای پارتیشن شیشه ‌ای دوجداره یا تک جداره استفاده کنید. چراکه علاوه بر برخورداری از مزایای استفاده از آنها، ظاهری زیبا و جذاب را برای محیط ایجاد می‌کند.

6-

پارتیشن پاروان:

این نوع پارتیشن از چند لنگه(معمولاً چهار لنگه)، ساخته‌شده و معمولاً هر لنگه به‌وسیله دو لولا به لنگه دیگر متصل می‌شود. این پارتیشن ها به‌صورت هفت و هشتی بر روی زمین قرار می‌گیرد و حتی در صورت نیاز به شکل یک دیوار کاذب و به کمک یراق‌آلات خاص بر روی زمین ثابت می‌شود.

7-

پارتیشن آکاردئونی:

در این نوع پارتیشن ها، ریل‌هایی در پایین و بالا قرار دارد که شرایط موردنیاز برای جمع شدن دیواره‌ی کاذب را ایجاد می‌کند. پارتیشن آکاردئونی دقیقاً‌ به‌مانند یک پرده عمل می‌کند و در هرزمانی می‌توان آن را به‌مانند یک پرده ضخیم جمع کرده و فضای جدیدی را ایجاد کرد.

اما در وصف این دیواره‌های کاذب باید گوشزد کنیم که مدیریت مدرن و جدید، استفاده از این پارتیشن ها را جهت جداسازی اتاق‌های کارکنان تأیید می‌کند. زیرا این وسیله ضمن جداسازی محیط کار کارکنان و اتاق بندی اداری مناسب، این امکان را هم برای مدیران فراهم می‌کند که در هر زمان کارکنان خود را زیر نظر داشته و کار آیی آنان را بسنجند. با این استراتژی مدیران قادر خواهند بود تا با انتخاب شرایط مناسب و با اعمال پارتیشن‌بندی شکیل، بهترین استفاده را از این فضاسازی شیک و زیبا بکنند.

اجرای پارتیشن شیشه‌ای

شیشه به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین مصالح در صنعت ساخت ساز، امروزه تولدی دوباره در این صنعت داشته و کار آیی های متفاوتی برای آن تعریف‌شده است. ازجمله کاربردهای جدید و مدرن شیشه در پارتیشن‌بندی است. اجرای پارتیشن شیشه‌ای، به معنی ساخت و اجرای یک دیواره‌ی شیشه‌ای است. درواقع با اجرای پارتیشن شیشه‌ای، ما یک دیوار با ظاهری زیبا و بسیار دلربا و از جنس شیشه می‌سازیم که تأثیر بسیار چشمگیری بر روی دکوراسیون داخلی خانه، محیط کار و یا دفتر ما می‌گذارد. گاهی اجرای پارتیشن شیشه‌ای به‌صورت مختلط صورت می‌گیرد، یعنی از مواد و مصالح دیگری مثل آلومینیوم، چوب و یا MDF به همراه شیشه در اجرای پارتیشن شیشه‌ای استفاده می‌شود. اما گاهی هم در اجرای پارتیشن شیشه‌ای اصالت شیشه مدنظر قرارگرفته و تنها از شیشه به‌عنوان مصالح اصلی استفاده می‌شود. در این روش هم معمولاً از بست ها و یراق‌آلات فلزی استفاده می‌شود که جهت جلوگیری از خوردگی و پوسیدگی آن‌ها معمولاً در اجرای پارتیشن شیشه‌ای از فولاد زنگ نزن و یا آلومینیوم در ساخت این یراق‌آلات استفاده می‌شود. پس زمانی که به فکر ساخت و ایجاد یک فضای شیک اداری هستید، می‌توانید با اجرای پارتیشن شیشه‌ای به خواسته‌ی خود برسید و در ضمن از محاسن این دیوارکشی هم استفاده کنید. با اجرای پارتیشن شیشه‌ای مزایای زیر را هم خواهید داشت:1-زیبا، شیک و مدرن

2-قابلیت اجرای انواع طرح‌بندی‌ها با مکانیزم سند بلاست

3- اجرای پارتیشن شیشه‌ای با رنگ‌بندی‌های مختلف

4-قابلیت اجرای پارتیشن شیشه‌ای تا زیر سقف و یا تا ارتفاع مشخصی

5-ضخامت کم و به‌تبع آن ایجاد فضای بزرگ‌تر(باضخامتی در حدود 10میلی‌متر)

6- نصب یا اجرای پارتیشن شیشه‌ای سریع

7-جاذب صوت تا 10 دسی‌بل

شیشه‌ی مورداستفاده در اجرای پارتیشن شیشه‌ای از جنس سکوریت، لمینت و یا دولایه با ضخامت‌های متنوع است. در اجرای پارتیشن شیشه‌ای می‌توان بر روی شیشه طرح‌های مختلفی را بر اساس شرایط و محل اجرا با مکانیزم سند بلاست طراحی کرد. این طراحی و استفاده از یراق‌آلات متنوع و شیک می‌تواند ظاهر پارتیشن را بسیار شیک و زیبا و مدرن کند. با استفاده از مکانیزم سند بلاست می‌توان طرح‌های مختلفی بر اساس لگوی شرکت، طرح‌های اسلیمی، طرح‌های مات و یا راه‌راه مات در حین اجرای پارتیشن شیشه‌ای بر روی شیشه‌ها ایجاد کرد. در اجرای پارتیشن شیشه‌ای، نوع خاصی وجود دارد که از هیچ فریمی در حول شیشه استفاده نمی‌شود که اصطلاحاً این نوع پارتیشن، به فریم لس معروف است. حذف فریم از شیشه‌ها باعث می‌شود تا به یک ساختار دیواره‌ای یکسره برسیم. اجرای پارتیشن شیشه‌ای با سیستم فریم لس ضمن ایجاد یک فضای پارتیشنی شکیل‌تر، ازنظر هزینه‌ی اجرا نیز به‌واسطه‌ی حذف فریم ها کاسته خواهد شد. در اجرای پارتیشن شیشه‌ای از نوع فریم لس از یراق‌آلات مخصوص برای اتصال شیشه‌ها به زمین و همچنین به شیشه‌های دیگر استفاده می‌شود. حذف فریم علاوه بر کاستن هزینه‌ها، باعث کاهش پرتی و افزایش فضای مفید بین پارتیشنی خواهد شد. البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که برخلاف تصوری که همگان از ساختار شیشه دارند، پارتیشن های شیشه‌ای را بسیار ترد و شکننده می‌پندارند. درحالی‌که در اجرای پارتیشن شیشه‌ای از شیشه‌های با استحکام بالا استفاده می‌شود که از مقاومت بالایی در برابر ضربه و شک‌های حرارتی برخوردار هستند. متراژ شیشه‌ی مورداستفاده در اجرای پارتیشن شیشه‌ای تأثیر به سزایی در قیمت تمام‌شده‌ی پارتیشن دارد. از طرفی یراق‌آلات مورداستفاده که می‌تواند ایرانی و یا وارداتی و یا اینکه از مواد فلزی مقاوم به خوردگی و یا پلاستیک‌های خشک و مقاوم باشد، همگی در قیمت تمام‌شده در فرآیند اجرای پارتیشن شیشه‌ای مؤثر است.

مزایای اجرای پارتیشن شیشه ‌ای

اجرای پارتیشن شیشه ‌ای نسبت به سایر دیوارها با متریال‌های مختلف، کاملاً مقرون به ‌صرفه‌تر است. همچنین باعث انتقال نور طبیعی به دیگر فضاها در محیط‌های کاری و منازل می‌شود که از میان آن‌ها، مدل فریم لس، نیاز محیط به نور اضافی را کاهش می‌دهد. علاوه بر آن، کاربرد آن باعث بزرگ‌تر دیده شدن و دل‌باز بودن محیط می‌شود. از دیگر مزایای اجرای پارتیشن شیشه ‌ای عبارت‌اند از:

1- افزایش بهره‌وری کارمندان در محیط کار

2- تعمیر و نگهداری آسان

3- مقرون‌به‌صرفه و دارای هزینه اجرایی پایین

4- ایجاد حریم خصوصی در برخی محیط‌ها

5- ایجاد محیطی زیبا، تمیز و شفاف

6- عایق خوب صدا

7- دوام و طول عمر زیادشاید برای اغلب افراد اینطور بنظر برسد که کاربرد اجرای پارتیشن شیشه ‌ای تنها به‌دلیل ایجاد بهترین ارتباط و دید‌کامل و همچنین حداکثر بهره‌وری از نور طبیعی اجرا می‌شود. درصورتی که این موارد فقط بخشی از قابلیت‌ها و مزایای استفاده از آن است و کارایی اجرای پارتیشن شیشه ‌ای چیزی فراتر موارد نام‌برده است که می‌توان آن‌را در ایجاد احساس رضایت از محیط خلاصه کرد. از گذشته شیشه، به‌عنوان متریالی موثر در طراحی و ساخت سازه‌های معماری استفاده می‌شده است و در شکل‌ها و رنگ‌های گوناگون همواره بیشترین کاربرد را داشته است. اجرای پارتیشن شیشه ‌ای در طراحی فضاها، باعث به‌وجود آمدن فضایی همسان و منظم در محیط می‌شود به‌نحوی که آن‌ها به‌صورت یک سازه مجزا از محیط به‌نظر نمی‌رسند. ایجاد یکپارچگی در محیط بیانگر موفقیت در اجرای این دکوراسیون‌ها است که این موفقیت نشان‌دهنده کیفیت و رضایت از طراحی و اجرای پارتیشن شیشه ‌ای و همچنین رسیدن به اهداف مورد انتظار از این نوع محصول است.

98/5/7

تاریخ ایجاد:98/5/7

ثبت نظر