(021) 88102398 info@sepantaglass.com

شیشه خم

شیشه‌ها در اثر حرارت زیاد قابل‌تغییر بوده و می‌توان آن‌ها را به شکل و حالت‌های دل‌خواه خود درآورد. اما در شرایط قابل کنترل و با استفاده از ابزار و تجهیزات لازم می‌توان شیشه را با ایجاد حرارتی منظم به‌صورت منحنی و خمیده طراحی کرد که محصولی بسیار کاربردی در اغلب زمینه‌ها تولید می‌شود که شیشه خم نام دارد. شیشه خم در بخش‌های گوناگون کاربرد داشته و توانسته ‌است مشکل پوشش قسمت‌های دوار یک ساختمان را برطرف کند. این نوع را می‌توان با استفاده از پروفیل‌های مخصوصی در تمام نقاط و مکان‌های دارای قوس نصب نمود.

آنچه در این مقاله خواهید خواند


شیشه خم چیست و چه کاربردی دارد؟

شیشه خم چیست و چه کاربردی دارد؟

در سال‌های اخیر محصولات متفاوتی در عرصه شیشه و آینه وارد بازار شده‌است که هریک از آن‌ها براساس نیاز موجود و لزوم استفاده از آن‌ها تولید می‌شوند. از جمله این تولیدات که در حال حاضر توجه بسیاری را به خود جلب‌ کرده است، شیشه‌های خمیده یا خم هستند که البته این محصول با نام‌های دیگری همچون شیشه‌های قوس‌دار و شیشه منحنی نیز شناخته می‌شوند. برای اولین‌بار تولیدات شیشه خم از کشور آلمان آغاز شد و کمپانی بنز هم اولین شرکت استفاده‌کننده از این نوع شیشه به‌شمار می‌رفت.

معرفی شیشه خم و تاریخچه تولید انواع شیشه ها

شیشه خم یکی دیگر از انواع شیشه بوده که به کار بردن آن باعث زیبایی بیشتر صنایع و وسایل شیشه ای خواهد شد. پیش از آشنا کردن شما با نحوه تولید و کارکردهای شیشه خم بهتر است تاریخچه ای از پیدایش شیشه را مطرح کنیم.

یافته های باستان شناسی در مصر و بین النهرین شرقی نشان می دهد که اولین شیشه های تولید شده به 3000 قبل بر می گردد. قدیمی ترین قطعات گلدان های شیشه ای در قرن شانزدهم قبل از میلاد در بین النهرین یافت شده است و آنها شواهد مربوط به منشاء صنعت شیشه های توخالی را نشان می دهند. در کنار بین النهرین، تولید شیشه های توخالی در همان زمان در مصر، میكنه (یونان)، چین و تیرول شمالی نیز در حال تحول بود. هنر شیشه سازی در امپراتوری روم شکوفا شد و در اروپای غربی و مدیترانه گسترش یافت. شیشه به عنوان یکی از مهم ترین موارد تجارت فراتر از مرزهای امپراتوری روم بود و جز اولین کسانی بودند که از شیشه ها برای اهداف معماری استفاده می کردند.شیشه خم چگونه شکل می گیرد؟

شیشه خم شده شیشه ای معمولی است که توسط یک فرآیند خاص به فرم خمیده در می آید. شیشه خم یا خمیده جایگزین بسیار خوبی برای طراحی مستطیل شکل محافظه کار ساختمان ها است زیرا در طیف وسیعی از اندازه ها موجود بوده و امکان ایجاد اشکال منحصر به فرد و غیر متعارف را فراهم می آورد. شیشه خم باعث افزایش زیبایی شناسی سازه های معماری می شود.

هر مدل شیشه خم از "شیشه صاف" تهیه می شود و به طور معمول با گرم کردن آهسته شیشه تا حدود 600 درجه سانتی گراد در قالب افقی تولید خواهد شد. گرما باعث می شود شیشه به اندازه کافی نرم شده و شیشه صاف را به اشکال مختلف قالب تبدیل می کند. به تدریج شیشه شکل قالب را گرفته و پس از آن به آرامی با هوا خنک می شود تا از هرگونه فشار داخلی جلوگیری کند. قالب بسیار مهم است زیرا به تنهایی مشخص می کند که شیشه چه شکلی خواهد بود. قالب کیفیت و زاویه منحنی را تعیین می کند. اما در کل دو روش برای تولید شیشه خم وجود دارد:

خم شدن گرم: در خم شدن گرم، سازنده از قالبهایی استفاده می کند، که به شیشه اجازه می دهد فرم مورد نظر را اتخاذ کند. سپس شیشه و همچنین قالب تا 580-600 درجه سانتی گراد گرم می شوند. خم شدن فقط می تواند براساس نیروی جاذبه باشد. از طرف دیگر می توان از روند خمش شیشه ای کمک گرفت که در آن دستگاه خم مکانیکی شیشه را به شکل هدف مجبور می کند. سپس به آرامی خنک شده تا از تنش باقی مانده در شیشه جلوگیری شود.

خم شدن سرد: همانطور که از نام آن پیداست، خم شدن با درجه حرارت طبیعی کارخانه انجام می شود. این فرآیند با قرار دادن شیشه در یک قاب که به صورت مکانیکی شیشه را در آن خم شده، شروع می شود. در فرآیند نصب، شیشه به طور مستقیم درون قاب چسبانده می شود یا پیچ می خورد. "قاب" سپس برای نصب به داخل ساختمان آماده است. خم شدن سرد را می توان برای یک واحد شیشه ای عایق بندی شده یا برای لامپ های شیشه ای منفرد انجام داد.نحوه تولید شیشه خم

قدم اول برای تولید شیشه خم، تعیین نوع شیشه برای خم‌کردن است. پس از انتخاب، لازم است که شیشه در ابعاد مورد‌نظر برش داده‌شود که معمولا برای این‌کار از دستگاه CNC استفاده می‌شود. مرحله بعدی در تهیه شیشه‌های قوس‌دار، ساخت قالب است که پس از تهیه، شیشه را همراه با این قالب ساخته‌شده، وارد کوره ای مخصوص می‌شود. این کوره در دمای مشخصی تنطیم شده‌است و در‌ انتها پس از خارج نمودن قالب‌ها از کوره، می‌بایست عملیات سردسازی بر روی شیشه صورت بگیرد.

عوامل موثر در قیمت شیشه خم

معمولا قیمت شیشه‌های خم، بسته به ابعاد شیشه، میزان ضخامت، نوع رنگ استفاده‌شده در شیشه و مهم‌تر از همه، متناسب با مقدار شعاع خمیدگی در شیشه تعیین می‌شود. به این‌صورت که؛ هرچه مقدار شعاع یا خمیدگی شیشه بیشتر باشد، قیمت شیشه نیز افزایش خواهد ‌یافت. از دیگر عوامل موثر در قیمت شیشه خم، به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

• نوع شیشه خم، مانند کریستال سکوریت یا نیمه‌سکوریت.

• میزان زاویه خم شیشه

• لمینیت‌کردن شیشه

مزایای استفاده از شیشه خم در ساختمان

استفاده از شیشه خم، جلوه و نمای فوق‌العاده ای را در ساختمان‌ها به‌همراه خواهد داشت. اگر از این نوع شیشه‌ها به‌صورت صحیح و در مکان مرتبط باخود استفاده گردد، عایق بسیار مناسبی به‌شمار می‌رود. کاربرد شیشه خم در ساختمان، با‌توجه به شکل ظاهری آن‌ها، به‌صورت قابل ملاحظه‌ای، باعث کاهش استفاده از برخی مصالح ساختمانی خواهد‌ شد که درنتیجه باعث کاهش هزینه‌های ساخت می‌گردد. علاوه بر‌آن، وجود خمیدگی در شیشه‌های خم، میزان تحمل بار شیشه را افزایش می‌دهد.ضخامت شیشه خم را می توان به میزان قابل توجهی کاهش داد و این بدیهی است که وزن کلی سازه و در نتیجه هزینه آن کاهش می یابد. استحکام اضافی شیشه خم شده باعث شده آزادی بیشتری در طراحی معماری ایجاد شود، جایی که می توان فضای بیشتری را با شیشه پوشانید. این یک مزیت به ویژه مهم در هنگام طراحی چراغ قوه است. برای استفاده از شیشه خم چون سازه ها و چهارچوب ها سبک تر هستند، مواد کمتری را می طلبد و هزینه را پایین می آورد.

روش های خم کردن شیشه

از روش‌ها و تکنولوژی‌های متفاوتی برای خم‌کردن شیشه استفاده می‌شود که هرکدام از این روش‌ها، کابرد، مزایا و معایب خاص خود را دارند.

خم‌کردن شیشه به‌روش حرارت دادن، یکی از پرکابرد‌ترین روش‌ها محسوب می‌شود. این روش خم‌کردن شیشه باعث می‌شود که علاوه‌بر عملیات خم‌شدن شیشه، عملیات سکوریت‌کردن شیشه نیز صورت می‌گیرد و شیشه خم به‌صورت همزمان، سکوریت خواهدشد.

از دیگر روش‌هایی که در صنعت خم شیشه بسیار پرکاربرد بوده‌است، روش خم‌کردن داغ است. به‌این‌صورت که حرارتی در‌حدود 580 تا 600 درجه سانتیگراد را به شیشه وارد می‌کنند که همین‌امر باعث شکل‌گرفتن شیشه برطبق قالب ساخته‌شده می‌شود. علاوه‌بر آن، خم‌کردن شیشه‌ها به دوصورت طولی و عرضی نیز قابل‌انجام بوده البته لازم‌به‌ذکر است، خم‌کردن طولی شیشه، نسبت به خم‌کردن عرضی آن، از کیفیت بالاتری برخوردار است.

شیشه خم چه کارکردهایی دارد؟

شیشه خم حس خاصی به طراحی زیبایی شناسی می بخشد. از سطوح شیشه ای خمیده می توان به عنوان بخشی از نمای ساختمان یا برای ساختن كل نما استفاده كرد و همچنین دارای کاربردهای مختلفی برای قسمت های خارجی و سایت ها می باشد. برخی از کاربردهای شیشه خم در معماری خارجی و داخلی را بیان کرده ایم:

کاربردهای شیشه خم در بخش های خارجی:

1.نما

2.جبهه های فروشگاه

3.پنجره

4.آسانسور پانوراما

شیشه خم برای قسمت های داخلی:

1.ویترین ها

2.درب و محوطه دوش

3.دیوارهای پرده

4.کشوها و قفسه های درون یخچال

5. پنل های شیشه ای آسانسور

6. پارتیشناینها تنها استفاده های شیشه خم نیست. شیشه های خم شده در طرح های معماری ها دیگر نیز به کار گرفته می شوند. از جمله این طرح ها می توان از گنبدها، سولاریوم ها(آکواریوم ها)، درهای چرخان و ... یاد کرد.

نوع دیگری از شیشه خم هست که از چند لایه تشکیل شده اند. این شیشه های چند لایه خم شده شامل چند کاربرد معمولی از قبیل سیستم های نرده، محفظه درب آسانسور و گردان، چراغ های سقفی و لعاب های سربار و پارتیشن های داخلی می باشند. استفاده از آنها موجب شده تا علاوه بر به حداقل رساندن خطر آسیب دیدگی از قطعات شیشه شکسته، باعث کاهش انتقال صدا، جلوگیری از اشعه های فوق العاده مضر فرابنفش شود.

مهم‌ترین کاربرد‌های شیشه خم

1-

ساختمانی

از آنجاییکه شیشه پس‌از انجام فرایند خم‌شدن، از مقاومت بالایی برخوردار می‌شود و نسبت به شیشه صاف، قادربه تحمل وزن بالاتری خواهد‌بود، بنابراین از شیشه خم در صنایع ساختمانی و در بخش‌های مختلف یک ساختمان، استقبال و استفاده‌های فراوانی می‌شود. مدل ساختمانی برای طراحی و اجرای نمای قوس‌دار ساختمان‌ها و یا در دکوراسیون داخلی کاربردهای فراوانی دارد. نوع ساختمانی را می‌توان به‌عنوان جایگزین درب و پنجره‌های مسطح و تخت استفاده‌کرد. از این‌نوع شیشه در دیواره آسانسورهای تمام‌ شیشه‌ای در بسیاری از مجتمع‌های تجاری و مسکونی استفاده می‌شود. همچنین می‌توان یکی از مهم‌ترین کاربردهای شیشه خم ساختمانی را، استفاده در داخل پاساژها و نمای خارجی بسیاری از ساختمان‌ها دانست. برای زیباتر شدن طراحی نمای ساختمان‌هایی که از شیشه خم استفاده می‌کنند، می‌توان از شیشه‌های رنگی و یا چاپ‌شده نیز استفاده‌ کرد.

2-

فروشگاهی

شیشه خم فروشگاهی نیز از دیگر محصولاتی است که توسط یکی‌ از روش‌های خم شیشه تولید می‌شوند. به دلیل نوع کاربرد این ‌نوع شیشه‌ها و استفاده‌ای که دارند، جنس شیشه فروشگاهی می‌بایست از وضوح بهتر و شفافیت بیشتری برخوردار باشند. معمولاً در ساخت نوع فروشگاهی یا ویترینی، از شیشه‌های سوپرکلیر که دارای شفافیت ویژه‌ای هستند، استفاده می‌شود. این‌ نوع شیشه‌ها درمقایسه با شیشه‌های معمولی و صاف، دارای جلوه‌ای خیره‌کننده‌تر و مضاعف هستند که همین‌امر باعث افزایش قدرت جذب و توجه مشتریان به فروشگاه‌هایی می‌شود که از شیشه خم فروشگاهی استفاده می‌کنند.3-

رومیزی

از شیشه خم رومیزی بیشتر در ادارات و به‌عنوان میزهای رسمی استفاده می‌شود اما برخی نمونه‌های این شیشه‌ها، برای استفاده در منازل نیز کاربردهایی دارند. امروزه این نوع شیشه خم در دکوراسیون‌های مدرن بسیار محبوب است چراکه در عین سادگی، دارای زیبایی و جلوه خیره‌کننده‌ای است. از این نوع شیشه می‌توان به‌تنهایی به‌عنوان یک میز شیشه‌ای استفاده نمود که به‌صورت مستقل‌از سایر اجزا مربوط به‌آن کاربرد دارد. برای ساخت این نوع شیشه خم، می‌بایست حداکثر زاویه ممکن را در ساخت آنها به‌کار برد چراکه در این‌صورت، این میز شیشه ای، می‌تواند تحمل وزن فوق‌العاده ای داشته‌‌ باشد. لبه‌های نوع رومیزی، کاملا ایمن، صاف و دیاموند‌خورده است و هیچ‌گونه خطری برای استفاده نخواهد داشت. بیشترین رنگ‌های مورد‌استفاده در شیشه خم رومیزی، شفاف و دودی هستند.

باتوجه‌ به مواردی‌که عنوان‌شد و طبق بررسی‌هایی که توسط بهترین طراحان دکوراسیون در داخل و خارج صورت‌گرفته است، در حال ‌حاضر شیشه‌های خم درمیان انواع شیشه‌های تولیدی دارای محبوبیت بیشتری بوده و درصورتی‌که شما نیز به دنبال اجرای یک دکوراسیون مدرن برای داخل یا خارج ساختمان یا محیط‌کار خود هستسد، پیشنهاد می‌شود، شیشه خم را به‌عنوان گزینه‌ای مهم، مورد ارزیابی قرار دهید.

چرا استفاده از شیشه خم برای از سازندگان و خریداران محبوبیت دارد؟

جذابیت بصری تنها جنبه ای نیست که طراحان در سراسر جهان به سمت شیشه خم سوق می دهند. یکی از ویژگی های عالی آنها استفاده در برنامه های لعاب ساختاری بوده که در این زمینه بسیار کارآمد هستند. از طرفی قوس شیشه باعث می شود مقاومت خوبی در برابر بار داشته باشند. در صورت استفاده صحیح، قوس الکتریکی نیز باعث به حداقل رساندن انحراف می شود. در عمل راه حل های شیشه ای خمیده در کاربردهای ساختاری عالی هستند و اگر به خوبی طراحی شوند، می توانند استفاده از مصالح ساختمانی دیگر را کاهش دهند.

98/5/8

تاریخ ایجاد:98/5/8

ثبت نظر