(021) 88102398 info@sepantaglass.com

نمای کرتین وال

از گذشته تا کنون توجه به دو نمای داخل و خارج ساختمان برای افراد اهمیت خاصی داشته است و به هر طریق سعی در ایجاد ظاهری زیبا برای هر دو بخش داخل و خارج محل سکونت یا محل کار خود داشته‌اند. در این بین پیشرفت تکنولوژی ساخت‌وساز به کمک کسانی که بیشتر به دنبال نماهای جذاب بودند، آمده است. از جمله‌ی این نماها می‌توان به نمای کرتین وال (Curtain wall) یا اصطلاحا دیواره پرده‌ای اشاره کرد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند


نمای کرتین وال را بیشتر بشناسید.

نمای کرتین وال را بیشتر بشناسید.

نمای کرتین وال و ساختار آن

در واقع کلمه‎‌ی کرتین به معنای پرده و وال به معنای دیوار است. که هر دو به ایجاد فضایی جدا کننده اشاره دارند که به ترتیب نرم و سخت هستند. به عبارتی نمای کرتین وال یعنی نمایی که به سبکی و زیبایی پرده و در عین حال به محکمی دیوار است و فقط نیروی وزن خود و برخی نیروهای جانبی مثل باد را تحمل می‌کنند و از این منظر به سازه‌های خود ایستا معروف هستند.

ساختار نمای کرتین وال

نمای کرتین وال از ترکیب شاسی و لامل ایجاد می‌شود و شیشه‌ها روی کرتین وال نصب می‌گردد. به همین دلیل وزن کمتری به سازه وارد می‌شود و از این رو در برابر زلزه مقاوم‌تر خواهد بود.

لامل

ساختاری از جنس آلومینیوم است که به صورت عمودی یا مولیون و افقی یا ترنسم قرار گرفته تا شیشه‌ها بر روی آن نصب شوند. لامل‌ها بر حسب نوع استفاده و طراحی سازه انواع مختلفی دارند مثل لامل‌های فولادی، لامل‌های آلومینیومی، و چوبی. در این بین نوع آلومینیومی به لحاظ ویژگی عایق رطوبتی و هوادهی بهتر، کاربردی‌تر است، زیرا نوع چوبی و فولادی به علت وزن بالا و خوردگی زیاد مشکلاتی را ایجاد می‌کنند. باید این نکته را ذکر کنیم که در نقاط زیادی از دنیا از این سیستم به عنوان سیستم استیک (Stick)نیز یاد می‌کنند.ویژگی‌های نمای کرتین وال

نمای کرتین وال ویژگی‌های زیادی دارد که به همین دلیل طرفداران زیادی دارد. از جمله‌ی این ویژگی‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: از آنجایی که ساختار آلومینیومی آن دارای انعطاف زیادی است لذا در برابر جابه‌جایی‌ها و حرکاتی که در زلزله در سازه‌ی اصلی اتفاق می‌افتد و همچنین در مقابل نیروی شدید باد و ... مقاوم است و به همین دلیل به آنها ساختارهای خود ایستا گفته می‌شود، در نمای کرتین وال هیچگونه بار اضافی به سازه وارد نمی‌شود و فقط وزن نما هست به همین دلیل نسبت به آب و هوا، انتقال حرارت و سرما، تاثیرات فشار باد و نیروی زلزله نفوذناپذیر و مقاوم است، در نمای کرتین وال به زیرسازی نما نیازی نیست به این دلیل که از پروفیل‌های آلومینیومی استفاده می‌شود، دارای انواع مختلفی از قاب‌ها است که تنوع انتخاب را بر اساس نوع سازه بالا می‌برد، ضخامت شیشه‌ها در نمای کرتین وال بین 18 تا 40 میل است، با سایر نماها قابلیت ترکیب دارد، افزایش جذابیت و زیبایی در شب و روز، کاهش هزینه‌های نگهداری سازه، و قابلیت رنگ‌پذیری متنوع.

انواع کرتین وال

نمای کرتین وال از نظر نصب و قرارگیری دو نوع دارد که عبارتند از: فریم لس (Frameless)و فیس کپ (Face Cap)، که به ترتیب به معنای فاقد خط ظاهری آشکار و پوشش دار هستند. نمونه‌ی فریم لس خود به دو زیر بخش به نام فول فریم (Full frame)و یو فریم (U frame)تقسیم می‌شود. استفاده از هر کدام از این موارد به نوع نما و نظر مهندس بستگی دارد.نمای کرتین وال فول فریم

در نمای کرتین وال فول فریم شیشه‌های دوجداره یا چند جداره داخل قابی به نام کاست (Caset)قرار گرفته و بوسیله‌ی پیچ یا توسط پرچ میان لامل‌های مولیون و ترنسم نصب می‌شوند.

نمای کرتین وال یو فریم

در نمای کرتین وال یو فریم، ساختارهای U شکل اطراف شیشه‌های دوجداره یا چندجداره را در بر می‌گیرند و بعد از آن داخل فضای بین لامل‌های مولیون و ترنسم نصب می‌گردند.

نمای کرتین وال فیس کپ

بسته به تشخیص مهندس سازه در نمای کرتین وال یکی از از دو لامل مولیون یا ترنسم حذف شده و به جای آن از لاستیک و چسب‌های سیلیکونی استفاده می‌شود.

نوعی دسته بندی دیگر برای نمای کرتین وال وجود دارد که بر اساس نحوه‌ی اجرای آن است. این دسته بندی عبارتست از : نوع قاب، Semi unitized، (3)Unitized.

نوع قاب خود به چند زیر مجموعه تقسیم می‌شود که بدین شرح است: قاب 60 میل، قاب 50 میل، قاب فریم لس 60 میل، قاب فریم لس 50 میل، و قاب فریم لس 50-60 میل نوع S.

قاب 50 و 60 میل

تفاوت نوع 50 و 60 در پهنای پروفیل است و با انواع شیشه‌های تک، دو و چند جداره و در سطوح مختلف بازشو شیشه‌ای و چندضلعی اجرا می‌شوند.

قاب فریم لس 50 و 60 میل

در قاب‌های فریم لس تفاوتی که با قاب معمولی مشاهده می‌شود در این است که در مدل فریم لس نمای کرتین وال درکارخانه با استفاده از چسب مخصوص شیشه‌های دوجداره را به فریم می‌چسبانند و سپس بوسیله‌ی یراق روی نمای سازه جای می‌دهند.

فریم لس 50-60 میل نوع S

در نوع فریم لس نوع S عمل قرارگیری شیشه‌ها با استفاده از یراق‌آلات لامل‌های مولیون و ترنسم انجام می‌شود.

سیستم Semi unitized

در سیستم semi unitized پروفیل‌های عمودی در کارخانه، با عرض 1 یا 2 طبقه به صورت جزئی و به حالت مولیون و ترنسم درابعاد 170 و 180 آماده شده و در محل پروژه در کنار هم قرار می‌گیرند. انتقال این قاب‌ها به دلیل نبود شیشه راحت بوده و باعث تسریع روند کار ساخت و مقاومت در برابر زلزله می‌شوند.

سیستم Unitized

در این سیستم پروفیل‌ها در محل اجرای پروژه مونتاژ شده و از این رو سرعت انجام کار نیز افزایش می‌یابد. همچنین این روش برای نصب نیازی به داربست ندارد که از مزایای این نوع قاب در نمای کرتین وال است.98/5/7

تاریخ ایجاد:98/5/7

ثبت نظر