(021) 88102398 info@sepantaglass.com

شیشه دوجداره لمینت

پنجره‌های دوجداره قاب‌هایی هستند که از دو لایه شیشه‌ای ساخته شده‌اند. بین این دو لایه فضایی وجود دارد. معمولا فاصله بین شیشه‌ها 12 تا 16 میلی‌متر است. شکاف میان دو لایه به خاطر نوار فلزی نگه‌دارنده، سرجایش باقی می‌ماند. به طور معمول این فضای خالی بین شیشه‌ها، با هوا پر می‌شود ولی امکان پر کردن آن با گاز آرگون هم وجود دارد. به این مدل شیشه‌های دوجداره، شیشه‌ی عایق هم گفته می‌شود، زیرا فضای خالی بین دو لایه، هوا را از خود عبور نمی‌دهد و باعث کاهش گرما و سروصدا می‌شود.

انواع مختلفی از شیشه‌های دولایه وجود دارد، یکی از مطمئن‌ترین انواع آن شیشه دوجداره لمینت است که به خاطر شیشه لمینت به کار رفته در ساخت آن، مقاوم‌تر از انواع دیگر است.

آنچه در این مقاله خواهید خواند


شیشه دوجداره لمینت چیست؟

شیشه دوجداره لمینت چیست؟

انواع شیشه دوجداره لمینت

پنجره‎ها بخش مهمی از هر ساختمانی هستند و انتخاب پنجره‌ی درست، تفاوت زیادی در کارآمدی و راحتی ساختمان خواهد داشت. شیشه‌های دوجداره در مدل‌های مختلفی وجود دارند، برای مثال برای خانه‌های مدرن از پنجره‌های آلومینیومی و برای خانه‌‍های قدیمی از پنجره‌های چوبی استفاده می‌شود.

برای این‌که خانه در بهترین حالت خود و گرم و راحت باشد، باید از پنجره‌ی دوجداره استفاده کرد. در این صورت دیگر دمای داخل خانه ربطی به شرایط آب و هوایی ندارد. بسته به نوع نیازهای مشتریان، شرکت‌های تولید شیشه دولایه می‌توانند انواع مختلف شیشه‌ها را از جمله شیشه دوجداره لمینت تولید کنند. مشتریان حتی می‌توانند پنجره‌ی خود را بر اساس نوع شیشه، جنس و شکل چارچوب پنجره، جنس نوار نگه‌دارنده‌ی فضای بین لایه‌ها و نوع گازی که فضای خالی بین شیشه‌ها را پر می‌کند، انتخاب کنند.

در زیر انواع مختلف شیشه‌ی دوجداره را بررسی می‌کنیم:

1- شیشه‌ی دوجداره کم‌گسیل

به این مدل، شیشه‌های کم مصرف انرژی هم گفته می‌شود. شیشه‌ی کم‌گسیل، به عنوان عایق حرارتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این شیشه برای فصل‌های سرد که انرژی زیادی برای گرم کردن خانه مصرف می‌شود، استفاده می‌شود. به‌کارگیری این شیشه باعث مصرف موثر انرژی می‌شود و قبوض مربوط به انرژی‌های گرم کننده‌ی خانه را کاهش می‌دهد.

2- شیشه‌ی آکوستیک یا عایق صوت

شیشه‌های عایق صوت برای کاهش سروصدای ناخواسته‌ی محیط خارجی طراحی شده‌اند. شیشه‌ دوجداره لمینت هم از مدل‌های آکوستیک است. این شیشه‌ها از دو یا چند لایه شیشه تشکیل شده‌اند که با یک یا چند لایه‌ی داخلی ترکیب می‌شوند. وقتی صدا از داخل این لایه‌ها عبور می‎کند، شیشه آن را ضعیف می‎کند.

3- شیشه‌های تمیزکننده خودکار

تکنولوژی uPVC پیشرفت بسیار زیادی داشته است، به حدی که امروزه می‌توان شیشه دوجداره لمینت خرید که به صورت خودکار تمیز می‌شود. روی این شیشه‎ها پوشش شفافی تعبیه شده است که برای از بین بردن گردوخاک و پخش کردن آب روی سطح شیشه، به کار می‎رود.

4- شیشه‌ی امنیتی

این نوع شیشه‌ها حتی از شیشه‌های ایمن هم مقاوم‌تر هستند و می‌توانند از خانه‌ی شما در مقابل هرنوع خرابکاری، ورود غیرمجاز و هر گونه تجاوز به خانه محافظت کنند. ویژگی مهم این مدل شیشه دوجداره لمینت که مقاومت آن‎ها را بالاتر می‌برد، فرآیند متفاوت تولید آن است.5- شیشه‌ی ضدآتش

برای محافظت از فضای خانه در مقابل آتش و دود، باید از شیشه‌ی ضدآتش استفاده کرد. برای ساخت این شیشه‌ها از شیشه‌ دوجداره لمینت و فناوری قرار دادن پوشش مخصوص روی شیشه، استفاده می‌شود. شیشه‌های ضدآتش در برابر عبور گاز، شعله و دود مقاوم هستند.

6- شیشه‌های ایمن

برای پیشگیری از صدمات ناشی از شکستن شیشه‌ها، می‌توان از شیشه دوجداره لمینت استفاده کرد. اگر شیشه‌های لمینت بشکنند، مانند شیشه‌های معمولی پخش نمی‎شوند و خطری برای افراد ایجاد نمی‎کنند. پس می‎توان از شیشه دوجداره لمینت به عنوان یک شیشه‎ی ایمن استفاده کرد.

7- شیشه‌های تزئینی

شیشه‌هایی که برای ساخت شیشه دوجداره به کار می‌روند به شکل‌های مختلفی تولید می‌شوند و امکان انتخاب از میان انواع رنگ‌ها، الگوها و جنس‌های مختلف را برای مشتریان ایجاد می‌کنند. این نوع شیشه را می‌توان با مدل‌های قبلی مثل شیشه دوجداره لمینت ترکیب کرد تا کارکرد آن ارتقاء پیدا کند.

8- شیشه‌ی ضد اشعه ی UV

هدف استفاده از این مدل، کاهش و فیلتر کردن اشعه‌ی مضر خورشیدی است. شیشه‌ی ضد UV اجازه می‌دهد نور طبیعی وارد خانه شود، بدون این‌که به وسایل ارزشمند داخل ساختمان آسیبی برسد. این نوع شیشه برای واحدهای آپارتمانی روی پشت‌بام و کلا هر ساختمانی که در معرض نور شدید خورشید قرار دارد، مناسب است.

انواع چارچوب و قاب‌های پنجره

برای هر مدل از شیشه مثلا شیشه دوجداره‌ لمینت ممکن است چارچوب خاصی مورد نیاز باشد. معمولا چارچوب پنجره‌ها از موادی مانند چوب، آلومینیوم و PVC (مشتقات پلاستیکی) ساخته می‌شود. انتخاب چارچوب مناسب بسیار مهم است، زیرا قاب پنجره‌ی مناسب تا 30 درصد کاربردهای عایق شیشه را افزایش می‌دهد. در ادامه انواع قاب پنجره را شرح می‌دهیم.

• قاب‌های PVC

این قاب‌ها را با نام uPVC هم می‌شناسند. این نوع چارچوب برای پنجره‌های دوجداره بسیار پرکاربرد است، به خاطر این‌که قاب‌های PVC قیمت کمی دارند، البته قیمت کم آن‌ها دلیل بر عدم کارایی نیست و این چارچوب‌ها برای خاصیت عایق‌بندی شیشه‌های دولایه بسیار مناسب هستند. همچنین قاب‎های PVC در رنگ‎ها و مدل‌های مختلفی ساخته می‎شوند. تنها نقطه ضعف آن‎ها این است که در برابر نور شدید خورشید با مشکلاتی مواجه می‎شوند.

• قاب چوبی

قاب‌های چوبی از چوب‎هایی با جنس مختلف ساخته می‌شوند. از قاب‌های چوبی می‌توان برای شیشه دوجداره لمینت و برای خانه‎هایی با معماری قدیمی استفاده کرد. معمولا این قاب‎ها رنگ نمی‎شوند و از رنگ طبیعی چوب استفاده می‎شود. با این حال، جذابیت قاب‌های چوبی باعث شده است، قیمت بالاتری از قاب‎های PVC داشته باشند و به محافظت بیش‎تری هم نیاز دارند.

• قاب‎های آلومینیومی

این قاب‎ها به خاطر خاصیت عایق‎بندی پایین و قیمت بالا محبوبیت کم‎تری نسبت به انواع قبلی قاب‎هایی که معرفی شد دارند. مزیت قاب‎های آلومینیومی، استحکام و ساختار مناسب آن‎ها است، همچنین این قاب‎ها به مراقبت کم‎تری نیاز دارند و ماندگاری بالاتری هم نسبت به قابهای دیگر دارند. ولی اگر برای شیشه دوجداره لمینت از این نوع قاب استفاده شود، ممکن است قابلیت عایق آن را کاهش دهد.

جمع‎بندی

انواع مختلفی از شیشه دوجداره لمینت وجود دارد و مشتریان می‎توانند با توجه به نیاز خود، سلیقه، بودجه و دکوراسیون خانه مدل مناسب خود را انتخاب کنند. شیشه دوجداره لمینت مزیت‎‏های زیادی در اختیار کاربران قرار می‏دهند و تاثیر خوبی روی فصای ساختمان دارند.98/5/7

تاریخ ایجاد:98/5/7

ثبت نظر