(021) 88102398 info@sepantaglass.com

نمای شیشه ای کرتین وال

امروزه در صنعت ساخت و ساز شاهد افزایش تنوع در نماها هستیم. در ابتدا نمای سازه‌ها دارای قاب بودند، بعد از آن نمای نیمه قاب و در نهایت نماهای بدون قاب وارد بازار شدند. همانطور که می‌دانیم منظور از نمای شیشه‌ای کرتین وال دیواری منعطف همچون پرده است. در نمای شیشه‌ای کرتین وال این پرده از جنس شیشه است که از فضای داخلی در برابر صدمات بیرونی محافظت می‌کند. همچنین باعث کاهش دیده شدن فضای داخلی از خارج می‌شوند. در این نما از انواع شیشه‌های تک جداره، دو جداره، سه جداره، چند جداره، سکوریت، لمینیت و رفلکس استفاده می‌گردد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند


نمای شیشه‌ای کرتین وال

نمای شیشه‌ای کرتین وال

نمای شیشه‌ای کرتین وال از انواع نما است که ساختاری خود ایستا است. بدین معنی که وزن سنگین شیشه بر روی لامل‌ها و شاسی است و به هیچ وجه بر روی سازه‌ی اصلی بار حاصل از فشارهای باد، طوفان، زلزله و شیشه وارد نمی‌شود و درواقع لامل‌ها یک سازه‌ی جدا هستند.

ویژگی‌های نمای شیشه‌ای کرتین وال

نمای شیشه‌ای کرتین وال ویژگی‌های متعددی دارد که باعث شده است تا در بین مهندسین سازه و افرادی که دستی در ساخت و ساز دارند بسیار محبوب باشد. از جمله ویژگی‌های این نما می‌توان به این موارد اشاره کرد: نمای کرتین وال شیشه‌ای قابلیت کنترل نور را دارد، شیشه‌های دو جداره و سه جداره می‌توانند عایق صوتی و دمایی خوبی را ایجاد کنند. سیستم نمای شیشه‌ای کرتین وال بدون هیچگونه پیچ و مهره مونتاژ می‌شود، جذابیت و زیبایی منحصر به فرد، استحکام، پایداری و آب‌بندی بالایی دارد، فریم و قاب در نمای شیشه‌ای کرتین وال بسیار ظریف است، قابلیت باز شدن پنهانی در نما، مقاومت به زلزله و بادهای شدید، قرارگیری آسان شیشه، تعویض راحت شیشه، عدم انتقال بار سازه بر شیشه، عملکرد مستقل فریم‌ها در زمان زلزله، تنوع رنگ در نمای ساختمان، عدم محدودیت در نوع فریم، قابلیت نصب انواع نمونه‌های بازشو روی این نما، حضور واشرهای مخفی به منظور آب‌بندی، قابلیت تغییر به نمای آلومینیومی، و ایجاد مرز جدا کننده بین نمای سازه و سازه‌ی اصلی، اجرای آسان و سریع، امکان ترکیب با سایر نماها.مزایای نمای شیشه‌ای کرتین وال

هر نمایی مزایایی دارد که با بررسی مزایای آنها می‌توان بر اساس نوع سازه و مقدرا هزینه‌ای که برای پروژه در نظر گرفته شده است، یکی از این نماها را انتخاب نمود. مزایای نمای شیشه‌ای کرتین وال بسیار زیاد است به طوریکه به راحتی در نمونه‌های صدر جدول نماها قرار گرفته است. از مزایای این نمای می‌توان به این موارد اشاره نمود: افزایش امنیت و استحکام نمای سازه، کنترل ورود و خروج صدا، ممانعت از عبور اشعه‌ی فرابنفش، امکان استفاده‌ی بیشتر از انرژی نور خورشید، تنوع رنگی زیاد، بار مرده‌ی کمتر نسبت به دیگر نمونه‌های نما، کاهش سطح هزینه‌ها، ارائه به صورت ساده، دوکی و ترمال بریک( Thermal break)، امکان تخلیه‌ی هوا و آب باران، قابلیت استفاده در ابعاد متفاوت بسته به نیاز سازه‌ی مورد نظر، و ارائه به صورت المان سازه.

اجزای نمای کرتین وال شیشه‌ای

سه جزء اصلی در نمای کرتین وال شیشه‌ای وجود دارد که بدین صورت است: 1-پروفیل‌های با جنس آلومینیوم، 2-شیشه‌های دو یا سه جداره، 3-لاستیک‌های درزگیر.

نمای شیشه‌ای کرتین وال به صورت یکپارچه یا فرا طبقاتی است که از لامل‌های با جنس آلومینیوم و جام شیشه تشکیل شده است. به طوریکه بخش خارجی ساختمان را پوشش داده و توسط گیره‌هایی فولادی یا آلومینیومی به سازه‌ی اصلی متصل می‌شوند. در مورد شیشه‌های این نما باید توجه داشت که در ارتفاع بیشتر از 4 متر باید از شیشه‌های لمینیت شده استفاده گردد تا در صورت شکسته شدن، به عابران آسیبی وارد نشود.خرید نمای شیشه‌ای کرتین وال

باید قبل از خرید نمای شیشه‌ای کرتین وال با مهندس سازه و طراح نما در مورد امکان عملی کردن این نما بر روی سازه‌ی مورد نظر مشورت نمود. در غیر این صورت ممکن است ضررهای مالی و زمانی زیادی را متوجه خود و سایر سرمایه‌گذاران پروژه نمایید.

شرکتی که قرار است از آن نمای شیشه‌ای کرتین وال را تهیه کنید یا مجری پروژه باشد، باید شناخته شده و نماهایی که تولید یا وارد می‌کند نیز معتبر باشد. از انواع شرکت‌هایی که در دنیا حرف اول را برای تولید نمای شیشه‌ای کرتین وال می‌زنند، می‌توان این موارد را نام برد: 1-شرکت کاونییر(Kawneer) واقع در امریکای شمالی که یکی پروژه‌های آن موزه‌ی پری ری فایر(Prairiefire) در پارک اورلند ایالت کانزاس است، 2-گروه YKK در امریکای شمالی با پروژه‌ی معروف مونتگومری، 3-شرکت آلوک(Aluk) در انگلیس، 4-آلوپروف در انگلیس، 5-شرکت پسیفیک آسیا(Asia- Pacific) واقع در هنگ کنگ، 6-بلومبرگ شانگهای، 7-کاسکال(KasKal) در تایلند، و... .

قیمت نمای کرتین وال شیشه‌ای

هزینه‌ی اجرای پروژه‌هایی که در آنها نمای شیشه‌ای کرتین وال استفاده می‌شود معمولا نسبت به سایر نمونه‌ها کمتر است، با این وجود با توجه به نوع سازه، رنگ بندی، لامل انتخابی، طراحی نما، متراژ مورد نیاز و کیفیت کار شرکت مجری متغیر است. در عین حال حدود قیمت‌ها بر اساس متر سنجیده می‌شود، بدین صورت که به عنوان مثال اجرای نمای کرتین وال شیشه‌ای تا 2 سال قبل متری 4 میلیون و 500 هزار تا 9 میلیون ریال بود که البته همانطور که گفته شد بسته به نوع ماده و طرح متفاوت خواهد بود. امروزه با توجه به نوسانات بازار ارز و مشکلاتی که در امر واردات متریال، شیشه، یراق‌آلات و ... وجود دارد قیمت خرید نمای شیشه‌ای کرتین وال و هزینه‌ی ‌اجرای آن نیز دائما در حال تغییر است و بازار ساخت و ساز ثبات چندانی ندارد و تمام قیمت‌هایی که در ابتدای آنالیز طرح برآورد می‌شود، حدودی است. اما با این وجود نمای شیشه‌ای کرتین وال هنوز جزو نماهای پرفروش و پرکاربرد در امر ساختمان سازی است و البته این به دلیل هزینه‌ی کمتر این نما نسبت به دیگر نماهای موجود است.98/5/7

تاریخ ایجاد:98/5/7

ثبت نظر