(021) 88102398 info@sepantaglass.com

شیشه سکوریت

شیشه خام طی یک فرایند عملیاتی حرارتی، در کوره‌های مخصوص حرارت دیده و پس از سرد شدن سریع (در چند ثانیه) شیشه سکوریت به دست می‌آید. این شیشه خام میتواند هر نوع شیشه‌ای همچون آینه‌ای (رفلکسی)، انواع شیشه‌های رنگی، شیشه‌های لعابدار و ... باشد. شیشه سکوریت میتواند در صنعت ساختمان سازی، خودرو سازی و... مورد استفاده قرار گیرد.

آنچه در این مقاله خواهید خواند


شیشه سکوریت چیست؟

شیشه سکوریت چیست؟

تاریخچه شیشه

تاریخ پیدایش شیشه را می‌توان در جوامع قبل از میلاد جستجو کرد. زمانی که فنیقی‌ها با استفاده از سنگ‌های بلوری شکلی بنام سیلیس دست به ساخت ابزار و وسایل شیشه‌ای زدند. بین النهرین و ایران از اولین نقاط دنیا مخسوب می‌شوند که از شیشه استفاده کرده‌اند. بتدریج استفاده از شیشه به شکل ابتدایی آن به سوریه و از آنجا به اروپا کشیده شد. به گونه‌ای که در قرن 13 میلادی شیشه‌های رنگی یکی از اصلی ترین مصالح مورد استفاده در تزیین کلیساها و مراکز مذهبی به حساب می‌آمد. در دوران جنگ‌های صلیبی بود که ونیز توانست خود را به عنوان مرکز تولید شیشه در غرب معرفی کند. اولین کارخانه تولید شیشه به فرانسه بعد از انقلاب صنعتی برمی‌گردد.

تاریخچه شیشه سکوریت

شیمیدان فرانسوی ادوارد بندیکس در سال 1903 با استفاده از ترکیبات شیمیایی توانست به شیشه‌ای دست پیدا کند که نسبت به شیشه‌های دیگر مقاوم‌تر بود. او در طی سه دهه تحقیق و پژوهش که بین سال‌های ابتدایی قرن بیستم تا اواخر دهه 30 را در بر می‌گرفت، توانست به دستاوردهای قابل توجهی در زمینه تولید شیشه سکوریت دست پیدا کند.

پس از گذشت سال‌ها از اختراع شیشه سکوریت توسط بندیکس، دانشمندان زیادی برای ارتقای کیفیت، شفافیت و مقاومت این نوع شیشه تلاش کرده‌اند. حتی امروزه دانشمندان این حوزه به دنبال تولید نوعی شیشه سکوریت هستند که علاوه بر مقاوم پذیری بیشتر نسبت به نمونه‌های پیشین خود، هزینه تولید پایین‌تری هم نسبت به موارد پیشین خود داشته باشند.

حضور شیشه سکوریت در ایران به دهه 40 شمسی بر می‌گردد.سکوریت کردن شیشه

برای سکوریت کردن شیشه از عملیات حرارتی استفاده می‌شود. اما عملیات حرارتی چیست؟ عملیات حرارتی عبارت است از گرم کردن یکنواخت شیشه تا دمای نرمی شیشه (بالاتر از 700 درجه سانتی گراد). پس از اینکه شیشه به درجه مورد نظر رسید، هر دو طرف شیشه را با دمیدن هوای سرد در سریع ترین زمان ممکن خنک می‌کنند. در فرایند سرد سازی شیشه به دلیل اینکه بخش بیرونی شیشه زودتر از بخش درونی سرد می‌شود، استحکام شیشه نسبت به قبل افزایش می‌یابد.

برای حرارت شیشه از دو نوع کوره می‌توان استفاده کرد.

المنتال : در این کوره‌ها گرما به وسیله المنت به شیشه منتقل می‌شود.

کانکلوشن : در این کوره‌ها به دلیل استفاده از هوای گرم درون کوره برای حرارت دادن شیشه، سکوریت یکدست‌تر و با کیفیت‌تری تولید می‌شود. همین مزیت باعث شده که کوره‌های کانکلوشن نسبت به کوره المنتال گران‌تر باشد.

مزایای استفاده از شیشه سکوریت

شیشه‌های سکوریت در مقایسه با شیشه‌های معمولی با ضخامت یکسان مقاومت بیشتری دارند. در واقع مقاومت مکانیکی شیشه سکوریت را می‌توان بیش از 5 برابر در نظر گرفت. در صورت شکستن شیشه‌ سکوریت، شیشه تبدیل به تکه‌های ریز با لبه‌های نرم می‌شود که قدرت برش و زخمی کردن افراد را ندارد. همین ویژگی باعث کاهش میزان آسیب دیدگی افراد می‌شود.

موارد استفاده از شیشه سکوریت

به دلیل مقاومت این نوع شیشه، از آن در مکان‌هایی که استحکام و مقاومت در برابر حرارت دارای اهمیت است، استفاده می‌شود. در ساختمان سازی از شیشه سکوریت در مواردی که احتمال آسیب دیدگی افراد وجود دارد، استفاده می‌شود، از جمله سازه های بدون قاب مانند در ورودی.

در صنعت خودرو سازی نیز از این شیشه‌ها استفاده می‌شود. البته برای جلوگیری از آسیب دیدن راننده، برای شیشه جلو لمینت به کار می‌برند.

از شیشه سکوریت می‌شود در راه پله به عنوان نرده، کفی راه پله و ... استفاده کرد. در سرویس بهداشتی نیز در معماری مدرن حمام‌ها به صورت شیشه‌ای می‌باشند و برای ساخت حمام‌هایی به این سبک نیز از آن می‌شود استفاده کرد. در ادارات، از شیشه سکوریت برای پارتیشن بندی بخش‌های مختلف یک طبقه استفاده می‌شود. برای امنیت بانک‌ها، فروشگاه‌ها و مراکزی که احتمال سرقت از آنها زیاد است، هم می‌توان از این نوع نشکن آن بهره گرفت. نوعی از شیشه سکوریت نیز وجود دارد که به دلیل مقاومت بالایی که نسبت به حرارت دارد، از آن بعنوان شیشه جلوی اجاق‌ و شومینه استفاده می‌شود.تفاوت شیشه سکوریت با شیشه معمولی

درحالی که شیشه های معمولی در هر زمانی که نیاز باشد، قابل برش هستند، شیشه‌های سکوریت این مزیت را نداشته و برای استفاده در ابعاد مورد نظر باید از قبل اندازه آن را سفارش دهید، تا قبل از عملیات حرارتی و فرایند تبدیل شیشه خام به شیشه سکوریت، تولید کننده آن را اعمال کند.

برش شیشه سکوریت

یکی از مسائلی که در برش زدن این مدل شیشه باید به آن توجه کرد، این است که برخلاف شیشه‌های معمولی، این شیشه‌ها را نمی‌توان بعد از انجام فرایند سکوریت کردن، برش زد. پروسه برش زدن بر روی شیشه خام صورت می‌گیرد و سپس شیشه را سکوریت می‌کنند. دلیل آن این است که شیشه سکوریت در هنگام برش پودر می‌شود. برای برش آن از دستگاه برش مخصوص که شامل میز برش تمام اتوماتیک و دستگاه CNC یا دستگاه برش با آب می‌باشد، استفاده می‌کنند. دستگاه برش شیشه سکوریت دارای میزی از جنس فولاد می‌باشد که جلوی ارتعاش شیشه را هنگام برش می‌گیرد. استفاده از این دستگاه برای برش شیشه سکوریت باعث افزایش سرعت و دقت در برش می‌شود. همچنین این دستگاه می‌تواند شیشه را در اشکال و اندازه‌های مورد نظر و بدون هیچ خراش و زدگی در لبه‌های آن، به شما تحویل دهد. این در حالی است که برای برش شیشه معمولی نیازی به دستگاه CNC نیست و شما قادر خواهید بود با ابزار برش شیشه الماس به صورت دستی این کار را در هر زمان و مکانی انجام دهید.

ثبت نظر