(021) 88102398 info@sepantaglass.com

شیشه سکوریت خم

مراحل ساخت شیشه‌ سکوریت خم:

شکل‌گیری و خم‌پذیری شیشه‌ سکوریت خم در طی حرارت اتفاق می‌افتد. بدین صورت که دو طرف شیشه را همزمان شروع به گرم کردن نموده تا نرم شود و سپس با دمیدن هوای سرد موجب تثبیت شکل خم آن می‌شوند. از آنجایی که بخش بیرونی شیشه به نسبت قسمت‌های داخلی آن سریع‌تر خنک می‌شود، این قضیه باعث ایجاد کشش و لذا افزایش استحکام آن می‌گردد. امر گرم کردن در کوره‌های انواع المنتال و کانوکشن انجام می‌شود، بر همین اساس کوره‌های کانوکشن به دلیل انتقال گرما از طریق هوای گرم به شیشه گران‌تر هستند. دمای اعمال شده به شیشه‌های خام برای تبدیل به شیشه‌ سکوریت خم حدود 700 تا 750 درجه‌ی فارنهایت است.

آنچه در این مقاله خواهید خواند


نکاتی مهم درباره شیشه‌ سکوریت خم

نکاتی مهم درباره شیشه‌ سکوریت خم

معرفی شیشه سکوریت خم

در گذشته شما به راحتی اگر وسیله‌ای خراب می‌شد بعد از چندین سال هم می‌توانستید قطعه‌ی آسیب دیده را پیدا و تعویض نمایید. اما امروزه در صحنه‌ی رقابت جهانی شاهد تنوع در ساخت ابزار و لوازمی هستیم که دائما در حال عرضه به بازار هستند و حداقل بعد از دو سال اگر شما برای تعویض وسیله یا قطعه‌ای به بازار مربوطه مراجعه نمایید، به شما می‌گویند وای! این جنس خیلی قدیمی شده است!. این مسئله در تمام وسایلی که استفاده می‌کنیم صدق می‌کند و نمونه‌ی آن شیشه‌ سکوریت خم است.

شیشه‌های سکوریت قدمت چندانی ندارند و تا چند سال پیش شیشه‌های معمولی در قطرهای متفاوت برای منظورهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گرفتند. اما با پیشرفت تکنولوژی تغییرات جالب و زیبایی در صنعت شیشه رخ داد که در حال حاضر گستردگی و تنوع آن‌ها را به وضوح می‌توانیم در اطرافمان مشاهده کنیم.

آنچه از شنیدن کلمه‌ی سکوریت در ابتدا به ذهن خطور می‌کند شیشه‌ی ساختمان‌ها و منازل است. این ایده تنها بخش کوچکی از موضوع شیشه‌ سکوریت خم را در بر می‌گیرد. در واقع کاربردهایی که این شیشه‌ سکوریت خم به مراتب بیشتر از آن چیزی است که شما تصور می‌کنید. به این صورت که اگر شخصی از شما در مورد اینکه شیشه‌ی سکوریت خم چیست سوال کند، نمی‌توانید فقط شیشه‌ی پنجره‌ی همسایه‌تان را به وی نشان دهید!

اجزا و مصالح زیادی در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا یک ساختمان ایجاد شود. برخی از این اجزا و مصالح همچون آجر و ... در مراحل ابتدایی ساخت کاربرد دارند، برخی دیگر نیز برای مراحل نهایی و برای نمای بیرونی و داخلی به کار گرفته می شوند. شیشه نیز یکی از مواردیست که به دلیل دارا بودن ویژگی های خاصی همچون شفافیت در نمای ساختمان بسیار پر کاربرد می باشد. شیشه یک ماده بسیار قدیمی به شمار می آید، چرا که آثاری از حدود 1500 سال قبل از میلاد کشف شده که در آن ها شیشه به کار رفته است.

شیشه ها انواع محتلفی دارند: برخی از آن ها عبارتند از شیشه های ایمنی، شیشه های چند لایه، شیشه های خم، شیشه های دو جداره، شیشه سکوریت، شیشه رفلکس، شیشه کریستال، شیشه پیرکس یا ضد آتش، شیشه نشکن، شیشه اسپایدر و ... . در این میان شیشه سکوریت یکی از مهم ترین انواع شیشه ها می باشد که کاربرد های فراوانی دارد. شیشه سکوریت طی فرایند خاصی ( فرایندی که در آن شیشه حرارت بسیار بالایی می بیند و سپس ناگهان سرد می شود)، مقاومتش تا پنج برابر افزایش پیدا می کند و در مقابل ضربه بسیار مقاوم می شود. علاوه بر این، این شیشه ها پس از شکستن به ذرات مکعب شکل ریزی تبدیل می شوند که مانع از آسیب رسیدن می شوند. این شیشه ها علاوه بر صنعت ساختمان در موارد زیاد دیگری همچون صنعت خودرو سازی کاربرد های فراوان دارند. در اکثر خودرو ها برای ساخت شیشه عقب و بغل از این نوع شیشه استفاده می شود.

شیشه های سکوریت انواع مختلفی دارند که یکی از آن ها شیشه سکوریت خم می باشد. در این مقاله قصد بررسی شیشه سکوریت خم را داریم، با ما همرا شوید.شیشه سکوریت خم چیست؟

امروزه تکنولوژی با ورود به عرصه های مختلف موجب ایجاد تحولات بسیاری در آن ها شده است. یکی از حوزه هایی که ورود تکنولوژی در آن موجب ایجاد تغییرات گسترده در آن شده است، صنعت ساختمان سازی می باشد. ورود تکنولوژی در صنعت ساختمان موجب شده است تا انواع جدیدی از محصولات با کیفیت و تنوع بالا به وجود بیایند، برای نمونه تکنولوژی موجب شده است از شیشه های ساده، شیشه های بسیاری در طرح ها و مدل های مختلف به وجود آید که یکی از آن ها شیشه سکوریت خم می باشد. شیشه ها زمانی که تحت حرارت زیاد قرار بگیرند می تواند شکل های متفاوتی به خود بگیرند. شیشه سکوریت خم نیز از یک شیشه ساده که حرارت داده می شود و به شکل شیشه خم در می آید به وجود آمده است.

شیشه سکوریت خم علاوه بر جلوه ی بسیار زیبایی که دارد، به علت وجود قوس در ساختمان آن تحمل میزان بار بیشتری نسبت به برخی از موارد مشابه را دارا می باشد.

این شیشه معمولا در دو نوع ساده و رنگی تولید می شود. این نوع شیشه ها این مشکل که در قسمت های منحنی شکل ساختمان از چه نوع شیشه ای استفاده شود را بر طرف کرده اند. شیشه سکوریت خم به وسیله پروفیل های مخصوص و با روش به خصوصی بر روی ساختمان نصب می گردند.

در مجموع شیشه سکوریت خم، در صورتی که با اصول استاندارد خود تهیه و نصب گردد، اکثرا موجب زیبایی بخشی به نمای درونی و بیرونی بسیاری از ساختمان ها همانند ساختمان های تجاری، اداری، فروشگاه ها و ... می شود.

انواع شیشه‌ سکوریت خم

در ابتدا باید گفت شیشه‌ سکوریت خم انواع مختلفی دارد که براساس وزن و ضخامت دسته‌بندی می‌شوند. از آن جمله می‌توان به سکوریت ساده، سکوریت رنگی، سکوریت Low-E و سکوریت رفلکس اشاره کرد. به طور جزئی‌تر اگر بخواهیم بیان کنیم باید انواع آن را به این صورت ذکر نمود: رفلکس ساده، طلایی، برنز و نقره‌ای، برفی و جیوه‌ای دو جداره که هرکدام دارای دو دسته‌ی 4میل و 6 میل هستند. همچنین سکوریت سفید ساده، ویژه، دودی، ساتینا، کلیر و رنگی نیز جزو انواع سکوریت‌ها هستند که می‌توان بر حسب نیاز، آنها را در قطرهای 6، 8 و 10 میل تهیه نمود.تفاوت‌های شیشه‌ سکوریت خم با شیشه معمولی

باید این نکته را یادآور شد که شیشه‌های سکوریت برخلاف شیشه‌های معمولی امکان برش مجدد را ندارند و باید در همان ابتدا به صورت دقیق اندازه‌گیری و برش داده شوند. در واقع هر نوع تغییر مثل سوراخ کردن یا برش باید قبل از سکوریت کردن شیشه انجام شود. همچنین این شیشه‌ها نسبت به حرارت مقاوم‌تر از نوع معمولی هستند. علاوه بر این باید دانست که محکم بودن شیشه‌ی سکوریت دال بر وزن زیاد و ضخامت بیش‌ از حد آن نسبت به شیشه‌های معمولی نیست. اما جالب است بدانید که مقاومت شیشه‌های سکوریت حدودا 5 برابر شیشه‌های معمولی است و در واقع خم بودن شیشه‌ سکوریت خم دلیلی بر تحمل بار اضافه است و خم‌شدن این امکان را برای این شیشه‌ها بوجود آورده است که این شیشه‌ها در مقابل باد، طوفان‌های شدید، باران و... مقاومت زیادی داشته باشند. از مزایای شیشه‌ سکوریت خم همین بس که در صورت خرد شدن و شکستن، قطعات حاصل از آن به دلیل داشتن لبه‌های صاف و صیقلی امکان بریدگی ندارند.کاربردهای شیشه‌ سکوریت خم

کاربرد های بسیار شیشه سکوریت خم از کاربرد های فراوان آن در صنعت ساختمان گرفته تا در موارد بسیار دیگری همچون خودرو سازی و ساخت بسیاری از وسایل کاربردی، به هیچ وجه قابل چشم پوشی نیستند. در ادامه به تعدادی از کاربرد های شیشه سکوریت خم اشاره می کنیم.

این شیشه‌ها انواع مختلف و از این رو کاربردهای زیادی هم دارند. از موارد استفاده‌ی آن می‌توان به آسانسورهای شیشه‌ای، درب‌های ورودی مراکز تجاری بزرگ، هتل‌ها، رستوران‌ها، ساختمان‌های تجاری، اداری و البته مسکونی مدرن، انواع میزهای شیشه‌ای، اتاقک‌ها و بالکن‌های شیشه‌ای، ویترین مغازه‌ها و در صنعت خودروسازی در قسمت شیشه‌های کناری و عقب اتوموبیل‌ها و... اشاره نمود. در واقع در معماری مدرن شیشه‌ سکوریت خم جایگاه ویژه‌ای به لحاظ اصول مدرنیته و زیبایی شناختی دارند. البته باید گفت که غیر از آنچه از کاربردهای این شیشه‌ها گفته شد، در بخش‌های دیگری نیز شاهد حضور آنها هستیم که شاید هرگز به ذهنمان خطور نکرده باشد مثل شیشه‌های اجاق گاز، سینک‌های شیشه‌ای، بخاری، و شیشه‌های اطراف شومینه و میزهای عسلی.

معمولا بسیاری از در های شیشه ای همانند در های اتوماتیک، نیم گرد و گردان به کمک شیشه سکوریت خم ساخته می شود.

در معماری های خاص، در بسیاری از ساختمان ها مثلا برای پیاده سازی سقف های گنبدی شکل شیشه ای می بایست از شیشه سکوریت خم استفاده نمود، علاوه بر این در بسیاری از موارد برای ساخت نور گیر خانه ها نیز از این استفاده می شود، از دیگر کاربرد های آن، پارتیشن بندی ساختمان به وسیله این شیشه ها می باشد، در نهایت به جرئت می توان گفت که این نوع شیشه ها در معماری و دکوراسیون ساختمان ها بسیار پر کاربرد می باشند و نقش اساسی دارند.

یک نمونه دیگر از کاربرد شیشه سکوریت خم، کاربرد آن ها برای آسانسورهایست که دیزاین و نمای بیرونی آن ها شیشه ای و به صورت خمیده می باشد. همچنین بعضا برای تهیه کردن نرده برای پله ها از آن استفاده می شود.از کاربرد در صنعت ساختمان سازی که بگذریم به کاربرد های فراوان دیگر آن در سایر زمینه ها می پردازیم. همانطور که در بالا اشاره شد یکی از صنایع دیگری که شیشه سکوریت خم استفاده فراوانی در آن دارد، صنایع خودرو سازی می باشد که معمولا از آن برای ساخت شیشه های بغل و عقب خودرو استفاده می شود.

از شیشه سکوریت خم در بسیاری از موارد برای ساخت وسایل دیگر استفاده می شود. برای نمونه اکثر ویترین های فروشگاهی یا یخچال های فروشگاهی به وسیله این شیشه ها ساخته شده اند. نمونه دیگر وسایل، برخی از وسایل دکوراسیون یا تزیئینات منزل می باشد، مثلا در بسیاری از میز های شیشه ای، شیشه سکوریت خم به کار رفته است. بسیاری از انواع آیینه ها به وسیله این شیشه ها ساخته شده اند. در آکواریوم سازی نیز شیشه سکوریت خم کاربرد فراوانی دارد و یکی از مناسب ترین گزینه ها برای شیشه آکواریوم به شمار می آید.

قیمت شیشه‌ سکوریت خم

بر اساس ضخامت، رنگ، ساده یا دوجداره، مات، نشکن بودن یا .... قیمت‌های مختلفی برای شیشه‌ سکوریت خم ذکر می‌شود. هرچه ضخامت بالاتر باشد مطمئنا قیمت آن نیز در متر مربع افزایش می‌یابد. همچنین رنگ به کار رفته در آن، و اینکه آیا دوجداره هست یا خیر نیز بر قیمت آن‌ها موثر است. استفاده از برخی تکنیک‌ها برای زیبایی و ایجاد طرح بر روی شیشه‌ سکوریت خم نیز قیمت آن را بالا می‌برد مثل تکنیک سندبلاست. که با استفاده از شن و ماسه و در طی تکنیکی خاص، بر روی شیشه‌های سکوریت طرح مات و براق ایجاد می‌کنند.

خرید شیشه‌ سکوریت خم

برای خرید شیشه‌ سکوریت خم در ابتدا باید در مورد استفاده و ویژگی‌های آنها براساس نیاز خود اطلاعاتی بدست آورید. زیرا بدون اطلاع از نوع کاربرد امکان تغییر آنها وجود ندارد. هرچند شرکت‌ها و مراکز فروش معتبر برای جلبب مشتری تا مدتی امکان تعویض و تعمیر را به عنوان ضمانت شرکت به مشتری ارائه می‌دهند. اما با این وجود برای جلوگیری از هدر رفت وقت و هزینه باید با آگاهی کامل از نیاز خود، اقدام به خرید کرد.

به این دلیل که تولید شیشه سکوریت خم آسان نبوده و شامل مراحل سخت، پیچیده و زمان بری می باشد، قیمت آن نسبت به سایر شیشه ها بالا تر است. علاوه بر این حمل و نقل این شیشه ها نیز مشکلات فراوانی را داراست. این شیشه ها اغلب با بررسی شکل محل کاربرد به کار گرفته می شوند.

قیمت این شیشه ها به فاکتور های مختلفی بستگی دارند که ابعاد و نحوه ی ساخت شیشه سکوریت خم برخی از این فاکتور ها به شمار می آیند.

انتخاب و خرید شیشه سکوریت خم باید با دقت فراوان و از فروشنده های مجاز انجام شود تا در آینده گرفتار هیچ مشکلی نشوید.98/5/8

تاریخ ایجاد:98/5/8

ثبت نظر