(021) 88102398 info@sepantaglass.com

تولید کننده شیشه سکوریت

فرایند تولید شیشه سکوریت شامل گرمای فراوان و سپس سرمای زیاد می‌شود. بدین گونه که شیشه خام توسط دستگاه به درون کوره‌های مخصوص(شامل کوره‌های افقی و تخت) فرستاده می‌شود. بسته به صنعتی (خودرو سازی یا ساختمان سازی) که شیشه سکوریت در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، از کوره‌های مختلفی استفاده می‌شود. تولید کننده شیشه سکوریت برای تولید شیشه سکوریت تخت می‌تواند از دو کوره تخت یا تخت و خم استفاده نماید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند


تولید کننده شیشه سکوریت

تولید کننده شیشه سکوریت

آشنایی با شیشه سکوریت

ابتدا به تاریخچه مختصری درباره شیشه سکوریت می‌پردازیم. ادوارد بندیکس در سال 1903 توانست شیشه سکوریت را تقدیم جهانیان کند(البته نه به شکل امروزی آن). این شیشه که نسبت به شیشه‌ معمولی دارای مقاومت بیشتری بود، خیلی زود توانست جایگاه ویژه‌ای در میان معماران مدرن پیدا کند. معمارانی که دست پرورده مکتب باهاوس بودند. در این دوران ساختمان‌های معدودی به صورت تمام شیشه ساخته شد. اما این مسیر در سال‌های اخیر سرعت بیشتری به خود گرفته است. به گونه‌ای که ساختمان‌های با نمای تمام شیشه در هر شهر و کشوری دیده می‌شود. همین امر و تقاضای زیاد برای ایجاد نمای شیشه‌ای در ساختمان‌ها توسط صاحبان و سرمایه گذاران آن، باعث رونق صنعت شیشه سازی گشت. اما شیشه‌های سکوریت اولیه مانند نمونه‌های امروزی مقاومت بالایی نداشتند. پس در این نقطه از صنعت بود که محققین و مخترعین وارد شدند و هر روز برای ساخت شیشه‌های سکوریت با ویژگی‌های منحصر به فرد بیشتر تلاش کردند. پیوند تولیدکنندگان و محققی و مخترعین باعث رشد صنعت جهت تولید این نوع شیشه و ساخت شیشه‌هایی با خصوصیات مخصوص به خود گشت. به طوری که امروزه در هر کشوری کارخانه تولید کننده شیشه سکوریت یافت می‌شود.چگونگی ساخت

برای تولید شیشه سکوریت LOW-E می‌تواند از کوره کانوکشی دار، در صنعت خودرو سازی برای تولید شیشه اتومبیل از کوره‌های مخصوص تولید شیشه اتومبیل و در زمانی که بخواهد روند تولید شیشه را افزایش دهد، می‌تواند از کوره دابل چمفر استفاده نماید.

به طور معمول در کوره به شیشه خام حرارتی معادل 700 درجه سانتی گراد داده می‌شود. سپس حرارت شیشه را با دمیدن باد سرد در کسری از ثانیه پایین می‌آورند. این سرعت عمل برای پایین آوردن دمای شیشه به دمای معمولی سبب می‌شود که مقاومت شیشه نسبت به قبل افزایش چشمگیری داشته باشد (بین 3 تا 5 برابر شیشه معمولی) و حتی در هنگام شکستن به تکه‌های ریز فاقد لبه‌های برنده تقسیم شود. این ویژگی احتمال آسیب دیدگی افراد را نزدیک به صفر کرده و امنیت بیشتر آن نسبت به شیشه‌های معمولی را نشان می‌دهد. در هنگام خنک کردن شیشه، آن را به وسیله دستگاهی به طور مرتب عقب و جلو می‌برند تا این گونه شیشه سکوریت به دست آمده اعوجاج نداشته و یک دست و یکپارچه در آید. در فرایند سرد سازی به دلیل اینکه لایه بیرونی شیشه سریع‌تر خنک می‌شود، مقاومت شیشه سکوریت به دست آمده را نیز بیشتر می‌کند. هر چه سرعت سرد شدن شیشه بیشتر باشد، مقاومت آن بیشتر می‌شود. فرایند سکوریت کردن شیشه فقط و فقط مقاومت و استحکام شیشه را افزایش می‌دهد و بر روی دیگر ویژگی‌های شیشه از جمله ضریب عبور نور، انبساط و ... اثری ندارد. درنهایت به وسیله دستگاهی به نام دیاموند لبه‌های شیشه سکوریت را پرداخت می‌کنند. این گونه لبه‌ها شیشه براق می‌شوند. در کنار این مزیت‌ها، شیشه سکوریت معایبی هم دارد، مانند اینکه شیشه سکوریت را نمی‌شود برش زد و این عمل باید قبل از عملیات سکوریت کردن، روی شیشه خام اتفاق بیفتد. به همین دلیل باید از قبل ابعاد شیشه مورد نظر را به تولید کننده داده تا آن را روی شیشه خام اعمال کند. همچنین شیشه‌های سکوریت می‌توانند در شکل‌های مختلف (مستطیلی، مربعی، دایره‌ای و ...‌) تولید شوند.

شیشه خام یا همان شیشه معمولی محصول ترکیب آهک، شن و سدیم می‌باشد. در صورتی که سفارش دهنده شیشه سکوریت رنگی بخواهد (معمولا شیشه سکوریت بیرنگ بیشترین استقبال را دارد و به ندرت شیشه سکوریت رنگی سفارش داده می‌شود.)، تولید کننده شیشه سکوریت با ایجاد تغییراتی در ترکیبات شیشه خام این امر را محقق می‌کند. امروزه شیشه سکوریت برای نمای ساختمان‌های اداری و مسکونی، آزمایشگاه‌ها، نمایشگاه‌ها و مراکزی که نیازمند امنیت بالایی است(طلا فروشی‌ها، جواهر فروشی‌ها، مراکز پلیس و غیره)، مورد استفاده قرار می‌گیرند. همانطور که گفته شد، تولید کننده می‌تواند شیشه‌های سکوریت را در رنگ‌ها و از شفاف تا مات و با میزان مقاومت و ضخامت متفاوت تولید کند و بسته به تقاضای بازار آن را ارائه نماید.تاریخچه شیشه سکوریت در ایران

شیشه سکوریت در دهه چهل شمسی وارد ایران شد و مورد استفاده قرار گرفت. ابتدا این شیشه یک محصول وارداتی بود، اما پس از انقلاب اولین کارخانه تولید شیشه سکوریت احداث و به تولید رسید. در دو دهه اخیر بر تعداد تولید کننده شیشه سکوریت افزوده شده است. هر چند در ایران هم در ابتدا تولیدکننده شیشه سکوریت مجبور بود کوره‌ها و دیگر تجهیزات تولید شیشه سکوریت را از خارج کشور وارد کند، اما پس از دو دهه، تولید این تجهیزات نیز بومی شده و در داخل به تولید رسید و تولید کننده شیشه سکوریت دیگر اجباری به وارد کردن تجهیزات مربوطه نداشت.

امروزه بیشتر تجهیزات به لحاظ اعتبار نام کشور ایتالیا را یدک می‌کشند. و کشور ایران نیز از این قاعده مستثنا نبوده و نیست. تولیدکننده شیشه به وسیله دستگاه‌های ایتالیایی می‌تواند شیشه‌های سکوریت با ضخامت بین 4 میلی متر تا 20 میلی متر را تولید کند. اما معمولا شیشه‌های سکوریت را نهایتا تا ضخامت 19 میلی متر تولید می‌کنند و تولید کننده‌های کمی ضخامت 20 میلی متر را می‌توانند تولید کنند. بیشتر شیشه‌‌های سکوریت موجود در بازار ضخامت بین 4 تا 8 میلی متر دارند و در مواردی خاصی از شیشه‌های با ضخامت بالاتر استفاده می‌شود. کارخانجات موجود در ایران می‌توانند روزانه به طور متوسط 8000 متر شیشه سکوریت تولید نمایند.

تولید کننده شیشه سکوریت:

برای این که کارخانه های تولید کننده شیشه سکوریت بتوانند نیاز بازار را پاسخ گو باشند، نیاز دارند تا وسایل و تجهیزات خود را با توجه به تکنولوژی روز دنیا خریداری کنند.

بسیاری از کارخانه های تولید کننده شیشه سکوریت در ایران با کیفیت ترین و مقاوم ترین شیشه های سکوریت را تولید کرده و روانه بازار می نمایند. هر چه مواد اولیه مورد استفاده با کیفیت تر باشد میزان مشتری جذب شده و بالطبع سود حاصله افزایش می یابد.

این کارخانه ها با بهره گیری از کارکنان باتجربه در تلاش هستند تا شیشه های سکوریت بسیار با کیفیت را تولید کنند.

شرکت های معروف در زمینه تولید کننده شیشه سکوریت، همواره در تلاش هستند تا کیفیت بالایی ارائه دهند و چون روزانه درخواست های فراوانی برای ارائه شیشه های سکوریت از نقاط مختلف کشور می شود. کارخانه های تولید کننده شیشه سکوریت تمایل دارند با کیفیت ترین نوع شیشه را برای سازه خود استفاده کنند که امنیت بالایی در نصب ، اجرا و هم چنین عرضه داشته باشد و محبوبیت شیشه سکوریت در بین خریداران افزایش یابد.

دو امر باعث می شود تا یک کارخانه تولید کننده شیشه سسکوریت در بین مصرف کنندگان اعتبار و معروفیت بیشتری کسب کند. اول: بهره گیری از تجهیزات باکیفیت ( کوره ها ) و دوم استفاده از با کیفیت ترین و بهترین مواد اولیه . این دو مورد باعث می شود تا محصول نهایی بهترین نوع شیشه سکوریت باشد.

اگر کارخانه ای که مشغول ساخت شیشه سکوریت است از مواد اولیه بسیار با کیفیت استفاده کند و بتواند تمام استاندارد ها را کسب کند بازار به سمت این کارخانه کشیده می شود.

مهم ترین هدف کارخانه های تولید کننده شیشه سکوریت این بوده است تا بتوانند در بازار رقابت حرف اول را بزنند و این امر فقط در صورتی امکان پذیر است که بتوانند با کیفیت ترین محصول را تولید کنند تا خود را به عنوان بهترین تولید کننده شیشه سکوریت سر زبان ها بیاندازند. نحوه تولید شیشه سکوریت بسیار حائز اهمیت است ولی علاوه بر اهمیت این موضوع، می بایست این کارخانه ها در تلاش باشند تا شیشه های سکوریت را در ابعاد و اندازه های مختلف و مطابق نظر مشتری ارائه دهند و سعی کنند هیچ زائده اضافی روی شیشه ایجاد نشود و سطح شیشه سکوریت همواره به صورت کاملا مسطح به مشتری ارائه گردید. بنابراین شرکت ها و کارخانه های تولید کننده شیشه سکوریت، همواره با هم در رقابت بوده و سعی می کنند که بهترین و با کیفیت ترین برند شیشه سکوریت را به بازار و به مشتریان عرضه نمایند.

خط تولید شیشه سکوریت

علاوه بر بالا بودن کیفیت مواد اولیه شیشه های سکوریت، باید تجهیزات کارخانه ها هم به روز و منطبق با استاندارد های روز دنیا خریداری شوند تا کیفیت محصول نهایی عالی ترین حد ممکن باشد.

زمانی که برای خنک شدن شیشه نیاز است و همچنین زمان مورد نیاز برای تولید شیشه وجه تمای سکوریت با بقیه شیشه ها می باشد. این موارد همه و همه باعث می شوند که شیشه معمولی تبدیل به یک شیشه ایمن شود که مقاومت بالایی در مقابل گرما و ضربه دارد. شیشه های سکوریت یا میرال درخشش و شفافیت شیشه های معمولی را دارد و علاوه براین با ضربه هم شکسته نمی شود. کارخانه های تولید کننده شیشه سکوریت ، با بهره گیری از دانش و تخصص خود شیشه های سکوریت را به گونه ای طراحی کرده اند کهاگر با استفاده از چکش های مخصوص ضربه های سنگین و قوی به شیشه سکوریت وارد شود، شیشه سکوریت به ذرات ریزی تبدیل می شود که هرگز مثل شیشه برنده و خطرناک نیستند و آسیبی وارد نمی کنند.

برش زدن شیشه های سکوریت به راحتی انجام نمی شود در صورتی که این امر در مورد بقیه شیشه ها این گونه نیستدر طی گذر زمان همواره صنعت شیشه سازی گسترش یافته است و در طی ادوار مختلف تاریخی، شیشه های متفاوتی ابداع و تولید گردیدند. از جمله این شیشه های متفاوت، شیشه های سکوریت، شیشه های لمینت، شیشه های رفلکس و ... می باشند. شیشه های سکوریت به سبب ویژگی های مثبت زیادی که دارد همواره پرکاربردترین شیشه در میان مردم و صنایع متفاوت است. شیشه های سکوریت دیر خراب می شوند و دلیل آن این است که نسبت به تغییرات آب و هوایی به شدت مقاوم هستند

ایمنی بالای شیشه های سکوریت یکی از محور هایی است که همواره مورد توجه تولید کنندگان شیشه های سکوریت بوده است و این تولید کنندگان درصدد هستند تا بالا بردن ایمنی شیشه های سکوریت یک مزیت رقابتی بین این نوع شیشه و شیشه های متداول در بازار ایجاد کنند.

هر چه تعداد طبقات یک ساختمان بیشتر باشد قوانینی که برای پایان کار ساختمان در نظر گرفته می شود سخت تر است در مورد این ساختمان ها در قانون آمده است که باید از شیشه هایی که خورد نمی شوند استفاده شود این قانون به این منظور وضع شده است که اگر شیشه طبقات بالایی ساختمان شکسته شد از ارتفاع بالا به زمین نریزد و موجب ایجاد خطر جانی نشود. در راستای این قانون بهتر است از شیشه های سکوریت در ساختمان های بزرگ و بلند استفاده شود.تولید کننده شیشه سکوریت، شیشه هایی طراحی می کند که در مقابل حوادث طبیعی مثل زلزله و فشار هوا مقاوم تر باشند. شیشه های سکوریت مزایای زیادی دارند و همین امر باعث می شود و همین امر موجب محبوبیت بیش از حد شیشه سکوریت در صنعت شیشه سازی شده است

کارخانه های تولید کننده شیشه سکوریت خط تولید وسیعی دارند که به بهترین کوره های تولید مجهز است و این دستگاه ها قابلیت تولید شیشه در طرح ها و سایز های مختلف را دارا می باشند. اندازه های دقیق شیشه های سکوریت می بایست ارائه شود و به کارخانه تولید کننده شیشه سکوریت تحویل داده شود تا مطابق با آن تولید انجام گیرد. اگر ابعاد مورد نظر مشتری متناسب با استانداردهای موجود نباشند؛ کارخانه های تولید کننده شیشه سکوریت تلاش می کنند تا شیشه را با ابعاد مورد نظر مشتری و با کیفیت و مقاومت بالا، تولید نمایند. در سال های اخیر، صنایع روز دنیا گسترش یافته اند و تحول عظیمی در اولین کارخانه های تولید کننده شیشه سکوریت در کشور روی داد. با گسترش دانش بشری و ایجاد فضای رقابتی بین کارخانه ها، شیشه های سکوریت در کاربردهای مختلف ساخته می شوند. امروزه چندین کارخانه وجود دارند که به صورت تخصصی شیشه های سکوریت را تولید می کنند.در حال حاضر شیشه های سکوریت دررنگ های مختلف در بازار موجود می باشند. شیشه های سکوریت با ایجاد فضای زیبا و دلنشین ، منازل و ساختمان ها را جذاب کرده و به دلیل خاصیت دو جداره بودن، انرژی را به صورت بهینه مصرف می کنند.

98/5/22

تاریخ ایجاد:98/5/22

ثبت نظر