(021) 88102398 info@sepantaglass.com

شیشه اسپندرال

شیشه‌ اسپندرال یک‌ نوع شیشه غیرشفاف است که در طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت تولید می‌شوند. غیرشفاف بودن شیشه اسپندرال باعث می‌شود که فضای پشت این شیشه‌ها قابل رویت نباشند. از این نوع شیشه‌ها می‌توان به‌منظور ایجاد هماهنگی و تضاد در نمای ساختمان با سایر قسمت‌ها استفاده کرد. شیشه‌های اسپندرال را با استفاده از پخت مرکب سرامیکی بر روی شیشه و در رنگ‌های متنوع تولید می‌کنند. چاپی که بر روی این شیشه‌ها انجام می‌گیرد، غیرشفاف بوده که باعث می‌شود فضای پشت شیشه قابل مشاهده نباشد. شیشه‌های اسپندرال می‌توانند به‌صورت تک‌جداره، دوجداره و یا به‌صورت لمینیت مورد استفاده قرار بگیرند.

آنچه در این مقاله خواهید خواند


شیشه اسپندرال چیست و چه کاربردی دارد؟

شیشه اسپندرال چیست و چه کاربردی دارد؟

شیشه به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین مصالح در ساخت نمای ساختمان استفاده می‌شود که در میان مردم، طراحان و معماران دارای طرفداران فراوانی است. از شیشه معمولا برای پوشش تمام یا بخشی از نما استفاده می‌شود. روش‌های مختلفی برای طراحی و اجرای نمای شیشه‌ای وجود دارد که روز‌به‌روز بر شیوه‌های اجرای این نماها در ساختمان‌ها افزوده می‌گردد. یکی از این موارد که امروزه کاربرد فراوانی دارد، شیشه اسپندرال است.

کاربرد شیشه های ساختمان در صنعت ساختمان سازی

شیشه یکی از مهم ترین عامل ها در زیبا جلوه دادن نمای ساختمانی است در نتیجه معماران به دنبال ارایه ی طرح های مختلفی هستند تا بتوانند شیشه هایی با مدل های مختلف را به وجود بیاورند تا از این طریق طرح های بیشتری و جلوه های متنوع تری را برای ساختمان ها طراحی کنند. بنابراین می توان شیشه را بخش جدایی ناپذیر ساختمان سازی در نظر گرفت. امروزه با وجود تکنولوژی های پیشرفته جدید و ابزار های جدید مخصوص این زمنینه می توانیم شیشه هایی با جنس های مختلف و در طرح های مختلف با قابلیت های گوناگون ایجاد کنیم.

شیشه علاوه بر ایجاد زیبایی در ساختمان در ایجاد روشنایی طبیعی ساختمان نیز دخالت دارد بنابراین به هنگام نقشه کشی ساختمان مکان شیشه ها را در جایی در نظر می گیرند که بیش ترین جذب را در برابر خورشید داشته باشد.

شیشه ها بر اساس کاربرد هایی که دارند و جنس و کیفیت مواد اولیه ان ها و هم چنین فاکتور های دیگر به انواع مختلفی دسته بندی می شوند. برخی از انواع شیشه ها شامل شیشه تخت می باشد که نام دیگر ان شیشه فلوت است، شیشه دو جداره، شیشه انعکاسی یا رفلکس دار، شیشه لمینیت، شیشه سکوریت، شیشه ضد اتش، شیشه اسپندرال و غیره می باشند. در این مقاله بیش تر به شیشه اسپندرال می پردازیم.

معرفی شیشه اسپندرال

اسم دیگر این نوع از شیشه های ساختمان، شیشه های چاپ دار است. شیشه اسپندرال در طرح ها و رنگ های مختلفی وجود دارند. در این نوع از شیشه اسپیندرال از چاپ سرامیک های گوناگون بر روی شیشه استفاده می کنند. شیشه اسپیندرال جنسی غیر شفاف دارد و فضای داخل ساختمان را نشان نمی دهد بنابراین برای پوشاندن مناطقی که باید مخفی بمانند و یا مناطق کور ساختمان بسیار مناسب هستند. شیشه اسپندرال می تواند جلوه های زیبایی را به نمای ساختمان بدهد . شیشه اسپیندرال از انواع مختلفی از شیشه می تواند شکل بگیرد. در ساخت این شیشه می توان از شیشه های تک جداره، دو جداره و یا حتی از شیشه های لمینت استفاده کرد. بسته به نوع هدفی که داریم می توانیم نوع شیشه را در ساخت شیشه اسپندرال تعیین کنیم.

یکی از علت هایی که دیگر از شیشه انعکاسی یا رفلکس دار برای ساخت آن استفاده می کنند این است که با تاریک شدن هوا به علت روشن کردن روشنایی داخل ساختمان شیشه اسپندرال خاصیت خود را از دست می دادند و کارایی کم تری را نسبت به سایر جنس های شیشه داشته است.در زمانی که نور افتاب وجود داشته باشد هماهنگی زیادی بین شیشه اسپیندرال و شیشه های نما ساختمان وجود دارد ولی هر چه به زمان تاریکی نزدیک می شویم تضاد بین شیشه اسپندرال و شیشه های نمای ساختمان بیشتر می شود. به علت طرح های زیبایی که می توان بر روی این شیشه اعمال کرد می توان از آن در دکوراسیون داخلی نیز استفاده کرد.

شیشه اسپیندرال را می توانیم در مکان های مختلفی از جمله ویترین های فروشگاه ها، پارتیشن ها، سقف های شیشه ای، فرودگاه ها و غیره مشاهده کرد.با سکوریت کردن شیشه اسپندرال مقاومت این نوع از شیشه ها را در برابر خدشه، خراش و تراشه بلا می بریم بنابراین ماندگاری و طول عمر این شیشه از این طریق افزایش می یابد.یککی دیگر از دلایل سکوریت کردن شیشه اسپندرال این است که چون رنگی هستند نور خورشید را بیشتر از سایر شیشه ها جذب می کند بنابراین حتما باید ان ها را سکوریت کرد تا زیبایی نما را از بین نبرند.

برای تهیه شیشه اسپندرال در ابتدای کار باید شیشه را در ابعاد مورد نیاز برش دهیم سپس باید با دستگاه مخصوص کاملا ان را از چربی پاک کنیم. سپس رنگ متناسب با ضخامت در نظر گرفته شده بر روی شیشه به صورت یکنواخت ریخته می شود. بعد از پاشیدن رنگ مورد نظر بر روی شیشه اسپندرال ان را توسط اشعه مادون قرمز خشک می کنیم تا بعد ها در برابر نور خورشید رنگ خود را از دست ندهد. و بعد از همه این مراحل ان را در کوره های مخصوص قرار می دهند تا رنگ بر روی شیشه پخته شود. استفاده از کوره باعث تثبیت رنگ بر روی شیشه اسپندرال می شود.

کاربردهای شیشه اسپندرال

می تواند سطح زیبایی را در نمای ساختمان ایجاد کند و جلوه زیبایی را به ان ببخشد.

می توان در معماری و دکوراسیون داخلی ساختمان ها از ان استفاده کرد.

در سرویس های بهداشتی، سقف های کاذب و ویترین پاساژ ها معمولا از شیشه اسپندرال استفاده می کنند.

شیشه اسپندرال برای پوشاندن برخی از سطوح به‌اصطلاح کور که نباید دیده شوند، مانند فضای میان طبقات در نمای ساختمان‌ها، سقف‌های شیشه‌ای، حمام، اتاق‌ها و ویترین فروشگاه‌ها و همچنین برای مخفی نمودن برخی تاسیسات و تجهیزاتی که نباید در معرض دید باشند، به‌کار می‌رود. همچنین از این نوع شیشه‌ها برای انجام تزئینات و طراحی دكوراسيون داخلي ساختمان‌ها و قسمت‌های مختلف مانند دیوارها، راهروها، حمام، طاق پنجره‌ها، سقف، آشپزخانه و... استفاده می‌شوند. از دیگر کاربردهای شیشه اسپندرال، نقش آنها در نمای ساختمان است. شیشه‌های اسپندرال به نمای ساختمان، ظاهری یکپارچه و هماهنگ می‌بخشند. شیشه اسپندرال این قابلیت را دارند که بر روی آنها، انواع طرح‌های شابلونی زیبا را با هدف طراحی نمای داخلی و خارجی ساختمان چاپ کنند. علاوه بر مواردی که بیان شد، سایر کاربردهای شیشه اسپندرال به‌شرح زیر است:

1- استفاده از شیشه اسپندرال، با هدف طراحی دکوراسیون داخلی فضای ساختمان

2- کاربرد در سرویس‌های بهداشتی

3- استفاده به‌عنوان سقف‌های کاذب

4- به عنوان ویترین فروشگاه‌هانقش شیشه اسپندرال در تطابق با نما

برای تطابق و هماهنگی بیشتر شیشه‌ اسپندرال با سایر شیشه‌های نما، استفاده از شیشه‌هایی با قابلیت عبور نور کم مانند رفلکس در کنار این شیشه‌های اسپندرال مناسب هستند. البته بهتر است برای انتخاب نوع شیشه اسپندرال، از نظرات یک کارشناس در این زمینه استفاده نمایید.

نصب شیشه‌ اسپندرال به‌صورت دوجداره، برای کم کردن تضاد میان این شیشه با سایر شیشه‌های استفاده‌شده در نما برای روزهای ابری بسیار مناسب هستند، چراکه معمولا برای جداره بیرونی آنها، از شیشه‌هایی که با سایر شیشه‌های نمای ساختمان دارای هماهنگی هستند، استفاده می شود. همچنین، دوجداره کردن شیشه اسپندرال، باعث عمیق‌تر به‌نظر رسیدن شیشه‌ها می‌شود که در‌نتیجه آن، تطابق و هماهنگی رنگ نیز بیشتر ایجاد خواهد شد.

محافظت از شیشه اسپندرال در برابر تغییرات دمایی

شیشه‌ اسپندرال به ‌این علت که اغلب در معرض نور خورشید قرار دارند، معمولا به‌صورت سکوریت اجرا می‌شوند تا در مقابل شرایط جوی مختلف و تنش‌های حرارتی، دچار آسیب نگردند. فرایند سکوریت شیشه‌های اسپندرال برای افزایش دوام و ماندگاری چاپ و بالا بردن ضریب ایمنی آن‌ها و محافظت از شیشه در برابر نوسانات دمای هوا، کاربرد دارد. به‌این ترتیب، این شیشه‌ها در برابر خراشیدگی، برخورد تراشه‌ها، وجود مواد شیمیایی و همچنین پوسته شدن، مقاومت بالایی خواهند داشت.

نحوه تولید شیشه اسپندرال

برای تولید شیشه اسپندرال، در ابتدا شیشه را در ابعاد مورد‌ نظر برش می‌دهند و سپس به دقت شسته شده و چربی‌زدایی می‌شود. فرایند چاپ با روش چاپ سیلک اسکیرین صورت می‌گیرد و رنگ مورد‌نظر با ضخامت یکسان بر روی شیشه پخش می‌شود. رنگ و طرح روی شیشه طی دو مرحله تثبیت و خشک خواهد شد، در مرحله اول با استفاده از تاباندن اشعه مادون قرمز، به‌صورت موقت سطح رنگ روی شیشه تثبیت می‌گردد. پس از آن نوبت به مرحله دوم و پخت می‌رسد. و به‌منظور تثبیت نهایی رنگ و افزایش مقاومت شیشه در برابر تغییرات دمایی هوا، شیشه چاپ‌شده را داخل کوره اصلی قرار می‌دهند تا رنگ در دمای بالای 600 درجه پخته شود. این فرایند حرارتی، موجب تثبیت نهایی رنگ شیشه اسپندرال می‌شود.

نحوه اجرا و نصب شیشه اسپندرال

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، این شیشه‌ها قابل اجرا به‌صورت تک‌جداره، دوجداره و به‌صورت لمینت هستند. اما از آنجایی‌که شیشه‌های اسپندرال، در مجاورت سایر شیشه‌ها با رنگ‌های متفاوت قرار می‌گیرند، کاربرد آنها به صورت دو‌جداره، مناسب‌تر است. به این‌صورت که شیشه‌های اسپندرال در قسمت داخلی آن به‌کار می‌رود و در بخش بیرونی آن از شیشه‌های مشابه با دیگر شیشه‌های نما استفاده می‌شود. به‌این ترتیب تناسب و هماهنگی آن با سایر شیشه‌های نما افزایش می‌یابد. شیشه‌های اسپندرال معمولا در امتداد یکدیگر و به‌صورت افقی با عمودی نصب می‌شوند اما برخی مواقع، طراحان و معماران، برای ایجاد تنوع، این نظم را به‌هم ریخته و با نصب و چیدمان نامنظم آنها، سعی در ایجاد طرح‌های خلاقانه برای نمای ساختمان دارند. لازم به ذکر است که حتی در‌صورت چیدمان نامنظم شیشه‌ اسپندرال، ویژگی اصلی آن‌ها که پوشش مناظر غیرقابل رویت بوده، پابرجا است.ویژگی های شیشه اسپندرال

از ویژگی‌های شیشه اسپندرال، ایجاد یکپارچگی رنگ در نمای ساختمان است. عامل ایجاد این یکپارچگی در رنگ نما، امکان تولید یکنواخت طیف‌های رنگی است که این موضوع کاملا با نحوه چاپ رنگ بر روی سطح شیشه و فرآیند پخت آن در مراحل تثبیت رنگ مرتبط است. شیشه‌های اسپندرال به‌علت داشتن رنگ، باعث جدب انرژی خورشید می‌شود به‌همین علت و برای جلوگیری از آسیب به آنها، این شیشه‌ها را سکوریت می‌کنند و به‌این ترتیب مانع از آسیب به آنها در اثر شرایط جوی خواهند شد.

امروزه با توجه به وجود تنوع سلیقه در زمینه معماری و طراحی دکوراسیون ساختمان و همچنین برای پاسخگویی به نیازهای موجود، لزوم بروز کردن ابزار و متریال‌های معماری بسیار با اهمیت شده است. اغلب مردم از گذشته تاکنون به استفاده از شیشه در خانه‌های خود علاقمند بوده‌اند. همچنین با ورود شیشه‌های رنگی به بازار نمای ساختمان، سبب شده است که شیشه اسپندرال در معماری امروزی جایگاه ویژه‌ای کسب نماید و به‌این ترتیب، شاهد پیشرفت زیادی در زمینه طراحی سبک‌های جدید و مدرن در ساختمان‌ها هستیم. درواقع می‌توان گفت؛ شیشه اسپندرال، متریالی است که روح معماری گذشته را در غالب معماری مدرن و جدید ارائه داده است.

نکات مهم به هنگام سفارش و خریداری انواع شیشه

• حتما به این نکته توجه کنید که شیشه کار از وسایلی مثل قلم، الماس و کاردک مخصوص استفاده کند.

• حتما دقت کنید که قبل از اینکه شیشه کار شروع به برش کند محلی که لازم است برای ان شیشه درست شود را از نزیدک ببیند تا اندازه دقیق ان را در نظر داشته باشد.

• از مکان هایی برای خرید شیشه استفاده کنید که مهر استاندارد را در شرکت خود داشته باشند تا از این طریق شیشه هایی با کیفیت بهتر خریداری کنید.

• هزینه حمل و نقل بر عهده مشتری می باشد بنابراین هزینه حمل و نقل را باید در محاسبه قیمت نهایی در نظر گرفت.

برای محاسبه قیمت شیشه باید به فاکتور های مختلفی توجه کرد. بعضی از فاکتور های کلی برای تخمین قیمت هزینه شیشه کار، نوع شیشه انتخابی، میزان ابعاد سفارش داده شده، حمل و نقل که با شرایط ویژه انجام می شود، نصب ان و غیره..بنابراین برای محاسبه قیمت می توانید با شرکت مورد نظر مشورت کرد.

98/5/8

تاریخ ایجاد:98/5/8

ثبت نظر