(021) 88102398 info@sepantaglass.com

نمای اسپایدر

امروزه شاهد سازه‌های مدرن شیشه‌ای هستیم که برای کاهش حجم استفاده از مصالح و صرفه‌جویی در هزینه‌های خرید ابزار ساخت و ساز مثل آهن، آجر، گچ، سیمان و... و البته برای نمای زیباتر از آنها استفاده می‌شود. نماهای شیشه‌ای انواع مختلفی دارند که خود به چند دسته تقسیم می‌شوند.

نمای اسپایدر از گروه نماهای شیشه‌ای است که از طریق اتصالات نقطه‌ای، شیشه‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند و ساختاری به شکل عنکبوت را ایجاد می‌کنند از این رو به آن اسپایدر(Spider) گفته می‌شود. این اتصالات بنا به نوع کاربری، شرایط محیطی نما، هزینه‌ی تعیین شده و به تشخیص تیم مهندسی می‌تواند از یکی از انواع فلزی، کابلی و شیشه‌ای انتخاب شود.

آنچه در این مقاله خواهید خواند


نمای اسپایدر

نمای اسپایدر

نمای ساختمان

در نگاه به یک ساختمان و یا بنا آن چیزی که به‌عنوان اولین مورد از آن سازه حس بصری ما را قلقلک می‌دهد، نمای ظاهری ساختمان است. درواقع شاید آن ساختمانی که نظر ما را به خود جلب کرده است از پی‌ریزی قوی برخوردار نباشد و یا بدنه محکمی نداشته باشد و از مصالح خوب در آن استفاده‌نشده باشد ولی از ظاهر فریبنده‌ای برخوردار باشد. همین امر می‌تواند به‌راحتی یک خریدار ظاهربین را به خود جلب کند. شاید بگویید من به‌ظاهر توجهی ندارم و . . .

ولی در عمل کمتر کسی می‌تواند در برابر یک نمای زیبا مقاومت کند و بی‌اختیار لب به تحسین آن نمای شکیل نگشاید. نمای یک سازه و یا یک ساختمان درواقع اوج هنریک معمار و یا طراح را به رخ می‌کشد. نماها انواع مختلفی داشته و از مصالح گوناگونی تشکیل می‌شوند. ایرانیان از قدیم در ساخت نماهای زیبا حرفی برای گفتن داشته‌اند که نمونه‌ی این نماهای زیبا در بناهای باستانی ما مشهود است.

سنگ یکی از مقاوم‌ترین نماها بوده که از دیرباز در بین معماران ساختمانی باب بوده است و در این میان سنگ‌های تراورتن و گرانیت از پرکاربردترین آن‌هاست. سنگ تراورتن به دلیل ارزان‌قیمت بودن باوجود خلل و فرج بسیاری که دارد، نظر سازندگان را به خود جلب کرده و سنگ گرانیت باوجود قیمت گران آن، به دلیل ظاهر زیبا و مقاومت بالایش در برابر سایش و فرسایش‌های جوی موردتوجه معماران بوده است.

از دیگر نماهای زیبا و سنتی ایران می‌توان به نمای آجر اشاره کرد که در اغلب سازه‌های قدیمی و تاریخی ایران رخ نشان می‌دهد. این نما هنوز در شهرهای کویری مثل یزد، سمنان، کرمان و . . . از استقبال خوبی برخوردار است. این‌گونه نماها از مقاومت کمتری در برابر ضربه و فرسایش‌های جوی برخوردار است و خیلی زود جایگاه خود را در شهرهای بزرگ به انواع نماهای مدرن داده‌اند.

نمای چوب از نماهای خیلی قدیمی ایران است که امروزه به‌جز چند شهر کوچک و تاریخی درجاهای دیگر طرفدار ندارد.

نمای سیمانی ازجمله نماهایی است که می‌توان خلاقیت بسیاری در ساخت آن به خرج داده و ظاهری زیبا از آن به وجود آورد. نقطه‌ی قوت این نوع نما در این است که می‌تواند به مقاومت سازه و یا ساختمان احداثی کمک کند.نمای رومی از قدیمی‌ترین و کلاسیک‌ترین نماها است که باوجوداینکه قدمت آن به معماری روم قدیم برمی‌گردد ولی همچنان از سوی برخی از معماران ایرانی موردتوجه است.

و در آخر مواد جدید، با ظاهری فریبنده، که از مقاومت کمتری نسبت به سایر مصالح برخوردار بوده و به نمای کامپوزیت معروف است و امروزه در بعضی از نقاط کشور از آن استفاده می‌شود. این نما از سویی به دلیل ظاهر متنوع و زیبایش موردتوجه قرار می‌گیرد و از سوی دیگر به دلیل شکننده بودن و ضربه‌پذیر بودن در برابر سرما و گرمای شدید، موردانتقاد سازندگان بوده است. نماهای فلزی که معمولاً از جنس آلومینیوم هستند در ساختمان‌های اداری و تعدادی از ساختمان‌های مدرن استفاده می‌شود و از استقبال چندانی برخوردار نیست.

اما آنچه در این مقاله تمرکز بیشتری بر روی آن است و در ساختمان‌های فوق مدرن امروزی توجه ویژه‌ای به آن می‌شود، نمای شیشه‌ای است که خود از انواع مختلفی تشکیل‌شده که نوع نمای اسپایدر از ظاهری زیباتر و فریبنده‌تری برخوردار است.

نمای اسپایدر

نمای اسپایدر به‌نوعی از نماهای شیشه‌ای مدرن گفته می‌شود که ظاهر زیبا و دلربایی داشته و ازجمله نماهای خود ایستای شیشه‌ای است. در ساخت نماهای شیشه‌ای که نمای اسپایدر هم نوعی از آن است به نیروی متبحر نیاز است که در ساخت و پیاده‌سازی این نما باید نکات بسیار مهمی را در نظر بگیرند. اما به ‌غیر از اجراکنندگان، طراحان نیز مسئولیت سنگینی بر عهده‌دارند. با توجه به انواع نمای اسپایدر، طراح باید نوع نمای مناسب را انتخاب و طراحی کند و بر اساس آن مصالح و مواد مورداستفاده را تعیین کند. شفافیت و روشنایی بزرگ‌ترین نقطه‌ی قوت در نمای شیشه‌ای است. در پیاده‌سازی نمای اسپایدر از یراق‌آلات خاصی استفاده می‌شود که در ساخت آن از بهترین نوع مواد(معمولاً ‌از جنس فولاد زنگ نزن) بهره گرفته می‌شود. استفاده از معماران و کارگران زبردست در طراحی، ساخت و پیاده‌سازی نمای اسپایدر و همچنین بهره گرفتن از بهترین نوع شیشه و مواد اولیه و یراق‌آلات در پیاده‌سازی آن‌ها، این‌گونه نماها را در لیست گران‌قیمت‌ترین نماهای ساختمانی قرار داده است.

ساختار و قطعات نمای اسپایدر

ساختار نمای اسپایدر متشکل از فلز فولاد یا استیل است و قطعات آن شبیه ایکس و کلمپ هستند که جنس آنها می‌تواند از شیشه‌ی 10 میل، شیشه‌ی دوجداره، لمینیت، سکوریت، و استیل 316 باشد. پنجه‌ی اسپایدر شکل‌های مختلفی دارد اما مرسوم‌ترین آنها ایکس و کلمپ است که قطعه‌های کلمپ به صورت گل میخ یا قطعه‌ی صلیبی شکل اطراف شیشه را در بر می‌گیرند. قطعات ایکس به شکل حرف اچ یا ایکس انگلیسی هستند که بوسیله‌ی پیچ در شیشه جای گرفته و به اسپایدر متصل می‌گردند. شیشه‌های دوجداره که در ساخت نمای اسپایدر استفاده می‌شوند تنها یکی از انواع شیشه‌هایی هستند که برای این منظور به کار می‌روند. از طریق قرار دادن یک اورینگ داخل حفاظ گازدار شیشه، شیشه‌های لمینیت و 4 جداره تولید می‌گردد. شیشه‌های تولید شده در داخل ایران در حال حاضر 7متر طول و 2.4 متر عرض و هر پلاک آن در حدود 1.4 تن وزن دارد.کاربرد نمای اسپایدر

در تمام مراکز اداری مثل بانک‌ها، پارتیشن‌بندی‌های داخلی، رستوران‌های لوکس، پاساژهای تجاری و مراکز فروش، باغ‌های گل، هتل‌ها، کتاب‌خانه‌ها و.... این نما قابلیت استفاده دارد. در نمای داخلی یا اصطلاحا پارتیشن‌هایی که از این نما استفاده شده است، برای کاهش دید از چاپ سیلک استفاده می‌شود.

مزایا و معایب استفاده از نمای اسپایدر

همچون سایر نماهای سنتی و مدرن، نمای اسپایدر نیز محاسن و مضرات خودش را دارد. از این رو حتما باید از مهندسین نما در انتخاب نوع آنها مشورت گرفت تا از صرف هزینه و وقت اضافه جلوگیری شود. ازمزایای نمای اسپایدر می‌توان به عدم به کار بردن پروفیل نگهدارنده و در نتیجه شفافیت یکدست این نما، سادگی اجرا، انجام سطوح پیچیده و عدم نیاز به فرم دادن سازه، زیرمجموعه‌های متنوع، سبک بودن سازه و اتصالات مربوط به آن و حرکت مستقل پنل‌های شیشه در روتل‌ها و در نتیجه مقاوم بودن آن در برابر زلزله، طوفان و باد، پوشش نمای خارجی، امکان ترکیب با نمای آلومینیوم، سنگ و...، دقت زیاد در درز شیشه‌ها(افقی و عمودی)، امکان نصب لایه‌های لمینیتی برای تزئین، مقاوم به حرارت و تابش شدید آفتاب؛ اشاره کرد. اما از آنجایی‌که هر مزایایی در کنار خودش معایبی نیز دارد باید گفت که معایب این نما عبارتند از: دیتیل پیچیده‌ی بازشو، کنترل دائم به منظور اجرای درست آب‌بندی و نیاز به حضور مهندسین عمران برای محاسبات و کنترل سازه در مقایسه با سایر سیستم‌هایی که با این نما مشابه هستند و نرم‌افزارهای ساده‌ای برای انجام محاسبات دارند.

انواع پوسته برای نمای اسپایدر

برای نگهداری نمای اسپایدر و به عبارتی پشتیبانی سازه روش‌های مختلفی وجود دارد. در واقع تفاوت نماهای اسپایدر در نوع این اتصالات پشتیبان است و در نوع یراق‌ آلاتی که برای آنها استفاده می‌شود، تفاوتی نیست. از جمله‌ی این پوسته‌ها یا اتصالات می‌توان به نمای اسپایدر فین گلس، کابلی و لوله‌ای اشاره نمود.

شیشه‌ی به‌کاررفته در نمای اسپایدر معمولاً از جنس لمینت بوده که برای افزایش استحکام آن معمولاً به‌صورت دولایه لمینت که در بین آن از طلق و چسب قرار می‌گیرد، طراحی می‌شود. وجود چسب و طلق برای مقاوم‌سازی نمای اسپایدر است و سبب می‌شود که این نوع شیشه‌ها باوجودآنکه از مقاومت خیلی بالایی برخوردارند ولی اگر در اثر ضربه دچار شکست شدند فرونریزند و در همان‌جا باقی بمانند. طراح نمای اسپایدر باید با در نظر گرفتن کلیه‌ی فشارهای استاتیک و مرده وارد برسازه و بالأخص نمای سازه نوع نمای اسپایدر و یراق‌آلات مورداستفاده در نما را که در زیر به‌صورت خیلی خلاصه به انواع آن می‌پردازیم، طراحی کند:نمای اسپایدر فین گلس

-نمای اسپایدر از نوع گلس فین که نمایی کاملاً شیشه‌ای است. در این نما با حذف لوله‌های فولادی از تیغه‌های شیشه‌ای برای استحکام‌بخشی و نگهداری بدنه‌ی شیشه‌ای استفاده می‌شود.

در نمای اسپایدر فین گلس یا شیشه‌ای به جای لوله‌های قطور یا کابل‌های معلق فقط از باله‌های شیشه‌ای برای نگهداری شیشه استفاده می‌شود.

نمای اسپایدر کابلی(خرپا)

نمای اسپایدر از نوع کابلی که در آن دیگر خبری از میله‌های فولادی و تیغه‌های شیشه‌ای نیست. در این نمای اسپایدر خارق‌العاده از کابل‌های نگه‌دارنده مخصوص جهت ایستایی شیشه‌ها استفاده می‌شود. ازآنجایی‌که معماران در استقرار و پیاده‌سازی این نوع نمای اسپایدر با دشواری‌های بسیاری روبرو هستند، معمولاً‌ از آن استقبال نمی‌کنند. در نمای اسپایدر کابلی برای نگهداری شیشه از کابل‌های معلق بهره می‌برند. این کابل‌ها فوق‌العاده قوی و نیرومند هستند تا بتوانند وزن سازه‌های عظیم را تحمل کنند. به این نوع طراحی، اسپایدر خرپا نیز گفته می‌شود. برای ساخت این نما باید محاسبات بسیار دقیق انجام گیرد و از این رو انجام آن خیلی سخت و به تبع قیمت و هزینه‌ی تمام شده‌ی طراحی و اجرا و نصب آن نیز بسیار بالا است. اگرچه مهندسان داخلی قادر به محاسبات سخت این روش هستند، اما از آنجایی که امکان ساخت قطعات این روش در ایران محدود است، معمولا به کشورهایی از جمله ترکیه وچین سفارش داده می‌شوند. به همین جهت نسبت به دو سیستم فین گلس و لوله‌ای طرفدار کمتری دارد. هرچند که این کمبود طرفدار دلیل بر عدم زیبایی این سازه نیست.

نمای اسپایدر لوله‌ای

نمای اسپایدر از نوع لوله‌ای که از رایج‌ترین نوع نمای شیشه‌ای است. در ساخت سازه‌ی مورداستفاده برای این نوع نما از لوله‌های مخصوص استفاده می‌شود که طراح برای محاسبه‌ی قطر و طول این لوله‌ها باید کلیه شرایط اعمال نیروهای ذاتی از سوی خود سازه و نیروهای بیرونی ازجمله باد و باران و تغییرات شدید دمایی و غیره را مدنظر قرار دهد. در این نما برای نگهداری و پشتیبانی از وزن سازه و انتقال وزن به کف، سقف یا تیر از لوله‌های با قطرهای مختلف استفاده می‌شود. قطر لوله بسته به نوع سازه و وزن آن انتخاب می‌شود. قطر لوله‌ها بین 76، 102، یا 304 و از جنس استیل است. برای اتصال لوله‌ها به یکدیگر نیاز به ابزاری به نام کانکتور یا اتصال دهنده از جنس استیل است که با جوش دادن آن در سرتاسر طول به لوله متصل می‌شود. کانکتور باید در سوراخ‌هایی که در لوله وجود دارند فرو رود، در غیر این صورت باید کانکتور را خم یا اصطلاحا کرو نمود. محاسباتی که برای انجام نمای اسپایدر لوله‌ای لازم است ساده بوده و از این رو تولید بسیار سریعی دارند.

اسپیس فریم (Space Frame)

اشکال منظم هندسی که به صورت متحد در کنار هم قرار گرفته‌اند. از این سازه‌ها می‌توان به صورت ترکیب با نمای اسپایدر استفاده کرد. این سازه‌ها به صورت متنوع و با سرعت بالا تولید می‌شوند. اجزای این سازه توسط قطعات جوش‌کاری شده به هم متصل می‌شوند و به دلیل ساختار فضایی و هندسی خود، موجب استحکام سازه‌ی نهایی می‌شوند. از این سازه در دیوارهای سالن‌ها، سقف‌های اسکای لایت و ... استفاده می‌گردد.

معمولاً در اجرای نمای اسپایدر از دو نوع شیشه‌ی لمینت و سکوریت که از مقاوم‌ترین انواع شیشه هستند استفاده می‌کنند. اما این نمای زیبا و فریبنده از معایبی هم برخوردار است که ازجمله می‌توان به هزینه‌ی بالای طراحی و پیاده‌سازی آن اشاره کرد. نمای اسپایدر برای آنکه کار آیی و زیبایی خود را حفظ کند نیاز به مراقبت و نگهداری زیادی دارد که از آن جمله کنترل مرتب این نماها ازنظر آب‌بندی و سلامت اتصالات است از طرفی این نوع نماها باید به‌صورت مرتب مورد تمیزکاری قرار بگیرند تا ظاهر زیبای خود را حفظ کنند. امروزه از این نما در ساختمان‌های تجاری و برج زیبا و مهم دنیا استفاده می‌شود.

98/5/7

تاریخ ایجاد:98/5/7

ثبت نظر